Dwa okręty marynarki wojennej Ukrainy przepłynęły w niedzielę pod zbudowanym przez Rosję mostem nad Cieśniną Kerczeńską i wpłynęły na Morze Azowskie. Okręty wzmocnią bazę ukraińskiej marynarki wojennej tworzoną w Berdiańsku.

Okręt poszukiwawczo-ratunkowy A500 „Donbas” oraz holownik A830 „Koreć” opuściły port w Odessie 20. września i wyruszyły do Berdiańska gdzie, jak pisze Ukraiński Portal Militarny, „staną się podstawą nowo utworzonej bazy ukraińskiej marynarki wojennej na Morzu Azowskim”. Jak zauważa PAP, oba okręty mają prawie 50 lat.

Aby dotrzeć do Berdiańska, ukraińskie okręty musiały ominąć Krym i przepłynąć pod zbudowanym niedawno przez Rosję mostem nad Cieśniną Kerczeńską. Na wysokości Sewastopola ukraińskim okrętom zaczął towarzyszyć statek patrolowy Straży Przybrzeżnej FSB Rosji „Ametyst”, a później także drugi rosyjski okręt.

Jednocześnie, jak podaje Ukraiński Portal Militarny, w pobliżu tego miejsca, nad Morzem Czarnym krążył amerykański samolot zwiadowczy Boeing RC-135V sił powietrznych USA.

Po wpłynięciu na Morze Azowskie z Berdiańska na spotkanie „Donbasu” i „Korecia” wypłynęły dwa nowe kutry artyleryjskie P177 „Kremenczuk” i P178 „Łubny”.

Ukraińska marynarka wojenna oskarżyła później Rosję o „dopuszczenie się szeregu niebezpiecznych incydentów” podczas przepłynięcia okrętów przez cieśninę. Chodziło o zbytnie zbliżenie się rosyjskiego okrętu do jednostek ukraińskich. Ponadto w powietrzu miało dojść do niebezpiecznego przybliżenia się rosyjskiego samolotu Su-27 do ukraińskiego An-26.

Nagranie z przejścia ukraińskich okrętów pod Mostem Krymskim opublikował portal Kercz Info.

Rosja i Ukraina mają wolny dostęp do Morza Azowskiego w ramach traktatu z 2003 r. między Federacją Rosyjską a Ukrainą o współpracy w zakresie korzystania z Morza Azowskiego i cieśniny Kercz. Dokument nie określa jednak dokładnej granicy. Obie strony oskarżają się o łamanie tego porozumienia. We wrześniu br. Ukraina w związku z „agresywnymi działaniami Rosyjskiej Federacji na Morzu Azowskim” zdecydowała o zwiększeniu w regionie liczebności swoich sił zbrojnych a specjalny wysłannik USA na Ukrainę Kurt Volker wyraził w tym kontekście gotowość USA do dalszego uzbrajania Ukrainy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

PRZECZYTAJ: Rosja i Ukraina na krawędzi wojny na Morzu Azowskim

Kresy.pl / PAP / Ukraiński Portal Militarny / TASS

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. jazmig
  jazmig :

  Ukraińskie okręty wojenne „Donbas” i „Korec” przepłynęły pod Mostem Krymskim za zgodą i z pomocą rosyjskich służb, poinformował na swojej stronie w Facebooku szef Krymu Siergiej Aksionow, nazywając przepływ okrętów niechlubnym początkiem końca niepodległej Ukrainy.

  Po Moście Krymskim czas na Most na Sachalin
  Urzędnik zaznaczył, że okręty „Donbas” i „Korec” poprosiły Rosmorport o pozwolenie na przeprawę, zwróciły się do rosyjskich służb o pomoc pilota i „potulnie czekały w kolejce za statkami cywilnymi”

  https://pl.sputniknews.com/swiat/201809248845510-sputnik-rosja-ukraina/