Mors broniący swoich młodych zaatakował i zatopił łódź rosyjskiej marynarki wojennej na Oceanie Arktycznym. Do zdarzenia doszło w ubiegłym tygodniu – podała we wtorek telewizja CNN.

Na pokładzie łodzi znajdowali się marynarze Floty Północnej oraz naukowcy Rosyjskiego Towarzystwa Geograficznego biorący udział w ekspedycji polarnej. Według oświadczenia Towarzystwa do incydentu doszło podczas lądowaniu na archipelagu Ziemia Franciszka Józefa. Samica morsa, prawdopodobnie chcąc bronić swoich młodych, zaatakowała statek.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Łódź zatonęła, ale tragedii udało się uniknąć dzięki zdecydowanym działaniom dowódcy oddziału. Wszyscy uczestnicy lądowania bezpiecznie dotarli do brzegu” – powiadomiło Towarzystwo.

Rosyjskie ministerstwo obrony potwierdziło, że doszło do incydentu. „Dzięki jasnym i dobrze skoordynowanym działaniom marynarzy Floty Północnej, którzy byli w stanie wycofać łódź bez szkody dla zwierząt, udało się uniknąć poważnych problemów” – podało ministerstwo w oświadczeniu.

Przy okazji tej sprawy Rosyjskie Towarzystwo Geograficzne przypomniało, że uczestnicy ekspedycji są narażeni w Arktyce na różne niebezpieczeństwa – m.in. ze strony dzikich zwierząt, sztormu i niskich temperatur. „Incydent jest kolejnym potwierdzeniem, że w Arktyce nikt nie czeka na człowieka” – uznało Towarzystwo.

Zaatakowani przez morsa naukowcy kontynuują swoją wyprawę. Prowadzą oni badania fauny i flory archipelagu oraz przeprowadzają obserwacje glacjologiczne. Ekspedycja podąża trasą odkrywcy Ziemi Franciszka Józefa Juliusa von Payera. Zbadano już jedno z miejsc, gdzie obozowała wyprawa von Payera a także natrafiono na pozostałości obozu amerykańskiej wyprawy Waltera Wellmana z lat 1898–1899.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Rosja umacnia się w Arktyce

Kresy.pl / CNN / rgo.ru

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz