Ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęło ćwiczenia na południu Rosji. Manewry zaplanowano m.in. na anektowanym Krymie.

Jak podaje agencja RIA Nowosti, Południowy Okręg Wojskowy poinformował w środę o rozpoczęciu szeroko zakrojonych ćwiczeń wojskowych. Bierze w nich udział ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów zmotoryzowanych formacji strzeleckich i pancernych rosyjskiej armii.

W zimowym szkoleniu nowego semestru uczestniczy około jedna trzecia wszystkich formacji i jednostek Południowego Okręgu Wojskowego.

Według Polskiej Agencji Prasowej, również powołującej się na rosyjski resort obrony, ćwiczenia odbędą się w sześciu regionach na ponad 30 poligonach – m.in. na Krymie, w obwodzie wołgogradzkim i w republice Inguszetii.

W obwodzie wołgogradzkim i w Inguszetii manewry po raz pierwszy odbywają się na nowych poligonach.

Informując o manewrach RIA Nowosti zacytowała wypowiedź dyrektora rosyjskiej Służby Wywiadu Zagranicznego Siergieja Naryszkina, który skomentował pojawiające się ostatnio przypuszczenia, że Rosja przygotowuje się do inwazji na Ukrainę. Naryszkin powiedział, że Rosja nie planuje żadnej inwazji na sąsiednie państwo i określił takie doniesienia jako „złośliwą propagandę Stanów Zjednoczonych”.

Jak podawaliśmy we wtorek, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba oświadczył, że u granic jego kraju znajduje się ponad 100 tys. rosyjskich żołnierzy. „Rosja rozlokowała liczne wojskowe ugrupowania w regionach w pobliżu granicy państwowej Ukrainy. Obejmują one czołgi, artylerię, siły powietrzne i morskie. Znajduje się tam ponad 40 batalionowych grup taktycznych, w skład których wchodzi 115 tys. wojskowych” – powiedział Kuleba.

Zobacz także: Szef MSZ Ukrainy mówi o „nieodwracalnym ciosie” dla stosunków ukraińsko-białoruskich

21 listopada br. naczelnik głównego zarządu wywiadu ministerstwa obrony Ukrainy Kyryło Budanow w rozmowie z portalem Military Times oświadczył, że informacje ukraińskiego wywiadu wskazują, że na początku 2022 roku Rosja planuje zaatakować Ukrainę „z kilku kierunków”.

Kresy.pl / ria.ru / polsatnews.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz