W związku z kryzysem imigracyjnym na granicy Polski, Litwy i Łotwy z Białorusią Unia Europejska zawiesza dotychczasowe przepisy azylowe.

Jak podaje portal Interia, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas na wniosek Polski, Litwy i Łotwy zawiesił dotychczasowe przepisy azylowe UE. Prośby te zostały skierowane do KE w związku z kryzysem imigracyjnym na granicy z Białorusią.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według zaprezentowanych planów KE Polska, Litwa i Łotwa będą miały możliwość przedłużenia okresu rejestracji wniosków o azyl do 4 tygodni. Obecnie okres ten wynosi od 3 do 10 dni.

Cała procedura azylowa na granicy, włącznie z odwołaniem, ma teraz trwać maksymalnie 16 tygodni. Wyjątek od tej zasady przewidziano dla wnioskodawców z konkretnymi problemami zdrowotnymi, gdy nie można zapewnić im odpowiedniego wsparcia.

W dalszym ciągu UE nie zgadza się na tzw. push-backi, a przepisy o konieczności udzielania ubiegającym się o azyl imigrantom schronienia i wyżywienia pozostają bez zmian. Jednakże KE zgadza się na uproszczenie procedur deportacyjnych migrantów.

Interia podaje, że unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson opowiedziała się za dopuszczeniem mediów na granicę. Jej zdaniem „więcej przejrzystości” przełoży się na „mniej fałszywych doniesień”.

Zawieszenie dotychczasowych procedur musi jeszcze przyjąć Rada UE. Decyzja ta ma obowiązywać przez okres 6 miesięcy.

CZYTAJ TAKŻE: „Sytuacja geopolityczna jest niezwykle trudna”. Premier spotyka się z przedstawicielami opozycji w trybie pilnym

Kresy.pl / interia.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz