Amerykański wywiad miał ustalić, że prezydent Rosji otrzymuje zniekształcone informacje na temat sytuacji na Ukrainie.

Twierdzenie takie pojawiło się w materiale CNN. Zgodnie z notką zamieszczoną w środę na portalu telewizji – “Putin jest błędnie informowany przez swoich doradców o tym, jak źle radzi sobie rosyjska armia i jak rosyjska gospodarka jest sparaliżowana przez sankcje, ponieważ jego główni doradcy za bardzo obawiają się powiedzieć mu prawdę” – zacytowano anonimowego przedstawiciela amerykańskich władz.

Urzędnik ten podkreślił, że swoje twierdzenia opiera na danych jakie zdobyły amerykańskie służby wywiadowcze. Jednocześnie stwierdził on także, że przywódca Rosji zorientował się już w sytuacji. “Mamy informacje, że Putin czuł się zwiedziony przez rosyjskich wojskowych. Obecnie między Putinem a [Ministerstwem Obrony Rosji] panuje ciągłe napięcie, wynikające z braku zaufania Putina do kierownictwa MO [Ministerstwa Obrony]” – CNN zacytowała swoje źródło.

Stwierdziło ono także, że Putin nie wiedział, że jego wojsko „używa i traci poborowych na Ukrainie, co pokazuje wyraźne załamanie w przepływie dokładnych informacji do rosyjskiego prezydenta”.

24 lutego Rosja rozpoczęła zbrojny atak na Ukrainę z siedmiu kierunków. Walki objęły kilka ukraińskich obwodów, a wojska rosyjskie podeszły z dwóch kierunków pod Kijów. Wojna spowodowała znaczną liczbę ofiar wśród żołnierzy i cywilów oraz rozległe zniszczenia materialne.

Według wielu komentatorów siły około 100 tys. rosyjskich żołnierzy, jakie wkroczyły na Ukrainę z kilku kierunków, były zbyt małe, by osiągnąć cele w warunkach oporu Ukraińców. Przebieg operacji i walk w ciągu pierwszych jej dni wskazuje, że rosyjskie władze liczyły na szybkie zajęcie Kijowa.

edition.cnn.com/korrespondent.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply