93% Rosjan uznało zatrzymanie ukraińskich okrętów za słuszne [SONDAŻ]

Absolutna większość Rosjan uważa zatrzymanie ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej za prawidłowe działanie. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).

Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadziło sondaż, w którym zapytało Rosjan o stosunek do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, do jakiego doszło 25. listopada br. Wynika z niego, że 93 proc. respondentów uznało działania rosyjskich służb granicznych, które zatrzymały ukraińskie okręty i ich załogi, za prawidłowe (w tym 70 proc. za „z pewnością prawidłowe” a 23 proc. „raczej prawidłowe”). Co ciekawe, mniej badanych słyszało o incydencie (87 proc.), niż popiera działania rosyjskich służb.

Aż 79 proc. ankietowanych uznało wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za zaplanowaną prowokację ukraińskich władz. Przeciwnego zdania było tylko 7 proc. respondentów. Wskazując na przyczyny incydentu 30 proc. uznało, że był on związany ze zbliżającymi się na Ukrainie wyborami prezydenckimi. 19 proc. uznało, że chodziło o sprowokowanie wojny między Rosją a Ukrainą a 17 proc. było zdania, że miał to być kolejny powód do oskarżania Rosji o agresję. 9 proc. wskazywało na inspirację krajów obcych. Na inne przyczyny wskazywało poniżej 6 proc. ankietowanych (w pytaniu można było podać do 3 odpowiedzi).

Z sondażu wynika również, że Rosjanie są optymistami, jeśli chodzi o przyszłość stosunków pomiędzy Rosją a Ukrainą. Według 43 proc. ankietowanych między oboma krajami zapanują kiedyś przyjazne lub sojusznicze stosunki a 34 proc. sądzi, że przynajmniej uda się je doprowadzić do normalizacji. Jedynie 16 proc. spodziewa się dalszego pogorszenia stosunków z Ukrainą.

Sondaż został przeprowadzony 27. listopada 2018 roku metodą telefoniczną wśród 1600 dorosłych mieszkańców Rosyjskiej Federacji. Maksymalny rozmiar błędu z prawdopodobieństwem 95 proc. nie przekracza 2,5 proc.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że w niedzielę 25. grudnia doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez RosjanRosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczają odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych.

Kresy.pl / wciom.ru

93% Rosjan uznało zatrzymanie ukraińskich okrętów za słuszne [SONDAŻ]
Oceń ten artykuł

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz