93% Rosjan uznało zatrzymanie ukraińskich okrętów za słuszne [SONDAŻ]

Absolutna większość Rosjan uważa zatrzymanie ukraińskich okrętów w Cieśninie Kerczeńskiej za prawidłowe działanie. – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej (WCIOM).

Wszechrosyjskie Centrum Badania Opinii Publicznej przeprowadziło sondaż, w którym zapytało Rosjan o stosunek do incydentu w Cieśninie Kerczeńskiej, do jakiego doszło 25. listopada br. Wynika z niego, że 93 proc. respondentów uznało działania rosyjskich służb granicznych, które zatrzymały ukraińskie okręty i ich załogi, za prawidłowe (w tym 70 proc. za „z pewnością prawidłowe” a 23 proc. „raczej prawidłowe”). Co ciekawe, mniej badanych słyszało o incydencie (87 proc.), niż popiera działania rosyjskich służb.

Aż 79 proc. ankietowanych uznało wydarzenia w Cieśninie Kerczeńskiej za zaplanowaną prowokację ukraińskich władz. Przeciwnego zdania było tylko 7 proc. respondentów. Wskazując na przyczyny incydentu 30 proc. uznało, że był on związany ze zbliżającymi się na Ukrainie wyborami prezydenckimi. 19 proc. uznało, że chodziło o sprowokowanie wojny między Rosją a Ukrainą a 17 proc. było zdania, że miał to być kolejny powód do oskarżania Rosji o agresję. 9 proc. wskazywało na inspirację krajów obcych. Na inne przyczyny wskazywało poniżej 6 proc. ankietowanych (w pytaniu można było podać do 3 odpowiedzi).

Z sondażu wynika również, że Rosjanie są optymistami, jeśli chodzi o przyszłość stosunków pomiędzy Rosją a Ukrainą. Według 43 proc. ankietowanych między oboma krajami zapanują kiedyś przyjazne lub sojusznicze stosunki a 34 proc. sądzi, że przynajmniej uda się je doprowadzić do normalizacji. Jedynie 16 proc. spodziewa się dalszego pogorszenia stosunków z Ukrainą.

Sondaż został przeprowadzony 27. listopada 2018 roku metodą telefoniczną wśród 1600 dorosłych mieszkańców Rosyjskiej Federacji. Maksymalny rozmiar błędu z prawdopodobieństwem 95 proc. nie przekracza 2,5 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że w niedzielę 25. grudnia doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby sił między zespołem okrętów rosyjskich i ukraińskich, jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez RosjanRosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczają odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych.

Kresy.pl / wciom.ru

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz