Wystawa ku czci Witolda Pileckiego w Wilnie

Organizatorka wystawy nazywa ją „powrotem Witolda do Wilna”.

W poniedziałek w Domu Kultury Polskiej w Wilnie otwarto wystawę plakatów „Rotmistrz Pilecki Bohater Niezwyciężony”. Kilkadziesiąt plakatów prezentowanych w Wilnie zostało nadesłanych w 2016 roku na międzynarodowy konkurs zorganizowany pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy. Jak pisze PAP, wystawa była już prezentowana w Londynie, Rzymie i w Parlamencie Europejskim. Obecnie przyjechała do Wilna, gdzie Pilecki mieszkał przez 16 lat.

Przyjechałam tu, by uświadomić, że Pilecki był związany z tą ziemią – mówiła podczas poniedziałkowego spotkania Małgorzata Kupiszewska, koordynatorka i pomysłodawczyni projektów o rotmistrzu Pileckim. – Być może nikt dotychczas nie zdawał sobie sprawy, że rotmistrz Pilecki tu dojrzewał, kształcił się. – dodawała. Kupiszewska prezentowała w Wilnie także książkę „Raport Witolda” – relację Pileckiego z obozu koncentracyjnego w Auschwitz. Marzeniem organizatorki wystawy jest, by rotmistrz był w Wilnie rozpoznawany.

Jutro Małgorzata Kupiszewska spotka się z polską młodzieżą z rejonu solecznickiego w Ejszyszkach i zaprezentuje jej „Raport Witolda”.

Jak pisał portal Wilnoteka, Witold Pilecki był związany z Wilnem – spędził tu znaczną część swego dzieciństwa i młodość. Jego rodzina powróciła na Litwę z zesłania w Karelii w 1910 r. Witold miał wówczas 9 lat. Od 1914 r. należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa, był drużynowym VIII wileńskiej drużyny im. Adama Mickiewicza, w latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim. Walczył podczas wojny z bolszewikami, brał udział w wyzwalaniu Wilna, Bitwie Warszawskiej, walczył w Puszczy Rudnickiej.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Na Wileńszczyźnie zasadzono dąb rotmistrza Pileckiego [+VIDEO]

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz