Okręt izraelskiej marynarki wojennej ostrzelał w niedzielę palestyńską łódź rybacką, która opuściła strefę morską określoną przez izraelskie władze dla mieszkańców Strefy Gazy.

Według portalu Interia, Palestyńczycy ze Strefy Gazy wybrali się na połów i w jego trakcie przekroczył strefę przybrzeżną wyznaczoną mieszkańcom regionu przez władze Izraela. Według strony izraelskiej trzech rybaków obecnych na łodzi miało ignorować komunikat marynarzy, toteż izraelski okręt otworzył ogień. W wyniku ostrzału jeden rybak zginął. Dwóch pozostałych zostało zatrzymanych przez Izraelczyków.

Inną wersję wydarzeń przedstawiła organizacja rybacka ze Strefy Gazy. Według niej łódź Palestyńczyków została ostrzelana gdy wracała już do portu, wcześniej nie przekroczyła zaś wyznaczonej strefy. Dwóch zatrzymanych Palestyńczyków miało zostać rannych.

Strefa Gazy to niewielki fragment terytorium 365 km kwadratowych, zamieszkiwana przez 1,9 mln ludzi. Oznacza to, że Strefa jest najgęściej zaludnionym obszarem na świecie. Jest także swoistym wielkim gettem, bowiem władze Izraela, ale też sprzymierzonego z Tel Awiwem Egiptu, od dekady utrzymują kompletną blokadę tego obszaru, pod pretekstem ograniczenia możliwości działalności bazującego w Gazie Hamasu – palestyńskiej organizacji polityczno-wojskowej. Efektem blokady jest stan bliski katastrofy humanitarnej.

Blokada obejmuje również wybrzeże morskie. Do Strefy Gazy nie można wwieźć nawet tak podstawowych dóbr jak cement, władze Izraela twierdzą bowiem, że może on zostać wykorzystany do budowy bunkrów Hamasu. Do poważnego incydentu doszło w 2010 roku, gdy flotylla sześciu statków wiozących dary z Turcji do Strefy Gazy została zaatakowana przez izraelskich komandosów. Zginęło wówczas 9 propalestyńskich aktywistów w tym 8 Turków, co doprowadziło do zamrożenia relacji między Turcją i Izraelem.

Czytaj także: Komitet chrześcijan i muzułmanów protestuje przeciw “judaizacji” Wschodniej Jerozolimy

interia.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply