W IPN zaprezentowano projekt „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”

Projekt pozwala na wirtualną podróż po powązkowskiej „Łączce” i poznanie miejsc, gdzie odnaleziono szczątki polskich bohaterów. W przyszłości zostanie rozszerzony o inne lokalizacje.

W Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” odbyła się w poniedziałek prezentacja pierwszego wirtualnego projektu IPN „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej”.

Jak podaje strona internetowa IPN, jest to aplikacja multimedialna będąca efektem prac zespołu historyków, archeologów, grafików i programistów, której celem jest prezentacja przestrzenna dorobku Biura Poszukiwań i Identyfikacji oraz podążanie śladami zbrodni w niedostępne do niedawna warszawskie miejsca kaźni.

Obecnie aplikacja umożliwia poznanie historii prac poszukiwawczych na „Łączce” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie. W kolejnych etapach projekt pozwoli na zwiedzenie innych symboli komunistycznego terroru na mapie Warszawy: byłego Aresztu Śledczego przy ul. Rakowieckiej, aresztu NKWD i WUBP przy ul. Strzeleckiej i miejsc więziennych pochówków na Cmentarzu Bródzieńskim i na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej.

Według IPN użytkownik aplikacji może za pomocą nowoczesnej grafiki cofnąć się w czasie do lat czterdziestych i pięćdziesiątych i zobaczyć, jak wówczas wyglądała „Łączka”. Może podążyć śladem specjalistów Instytutu Pamięci Narodowej pracujących na „Łączce” w latach 2012–2017 w poszukiwaniu grobów bohaterów polskiej historii i zobaczyć miejsca, w których ich odnaleziono. Jako atrakcję aplikacji wskazuje się możliwość odbycia wirtualnego spaceru po „Łączce” na przestrzeni poszczególnych lat.

W prezentacji projektu „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” udział wzięli zastępca prezesa IPN dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Informatyki dr Rafał Leśkiewicz oraz zastępca dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji mec. Anna Szeląg.

Z projektem „Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” można zapoznać się na stronie laczka.ipn.gov.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Prof. Szwagrzyk: Wierzymy, że wydobyliśmy szczątki gen. Nila i rotmistrza Pileckiego

Kresy.pl / IPN
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz