1 maja Polacy Wileńszczyzny uczcili jednego z największych polskich bohaterów w miejscu urodzenia Józefa Piłsudskiego.

W Zułowie w rejonie święciańskim w miejscu gdzie stał rodziny dworek Józefa Piłsudskiego Związek Polaków na Litwie od lat organizuje kompleks memorialny – Aleję Pamięci Narodowej. W wigilię 2 maja – Dnia Polonii i Polaków poza granicami wzbogacono go o kolejne elementy. Odsłonięto stele, przy nich zaś posadzono dęby poświęcone 1050 rocznicy chrztu Polski i pamięci żołnierzy wyklętych, wśród których jednego wyszczególniono.

“Dąb pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego oraz tysięcy żołnierzy niezłomnych, przez wroga wyklętych, którzy walczyli o wolność Polski do ostatniej kropli krwi po zakończeniu II wojny światowej. Chwała i cześć ich pamięci” – głosi tablica na jednej ze stel. “Znamy historię życia rotmistrza Pileckiego, ale myślę, że warto poznawać ją głębiej i to miejsce ma temu służyć. Jest on dla nas przykładem, jak kochać Ojczyznę” – tłumaczył szczególny hołd dla rtm Pileckiego prezes ZPL Michał Mackiewicz.

Jak przypomina portal Wilnoteka Witold Pilecki był związany z Wilnem – spędził tu znaczną część swego dzieciństwa i młodość. Jego rodzina powróciła na Litwę z zesłania w Karelii w 1910 r. Witold miał wówczas 9 lat. Od 1914 r. należał do zakazanego przez władze rosyjskie harcerstwa, był drużynowym VIII wileńskiej drużyny im. Adama Mickiewicza, w latach 1918-1921 służył w Wojsku Polskim. Walczył podczas wojny z bolszewikami, brał udział w wyzwalaniu Wilna, Bitwie Warszawskiej, walczył w Puszczy Rudnickiej.

Jak do tej pory w zułowskiej Alei Pamięci Narodowej zasadzono dęby poświęcone Janowi Pawłowi II, prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu i innym ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem, dowódcy okręgu wileńskiego Armii Krajowej gen. Aleksandrowi Krzyżanowskiemu ps. “Wilk”, marszałkowi Senatu RP i wieloletniemu prezesowi Stowarzyszenia “Wspólnota Polska” Andrzejowi Stelmachowskiemu, jak również dęby posadzone w hołdzie ofiarom zbrodni nazistowskiej w Ponarach, zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, w hołdzie obrońcom Westerplatte, uczestnikom Powstania Warszawskiego i bitwy pod Monte Cassino.

wilnoteka.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply