Litewscy aktorzy weszli w czasie świątecznej mszy do kościoła w Turgielach i obrazoburczo parodiowali praktyki religijne. Wszystko dla reklamy.

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czyli Matki Boskiej Zielnej jest na Wileńszczyźnie obchodzone uroczyście i zwykle przyciąga do kościołów wielu wiernych. Podobnie było w środę w kościele w Turgielach w rejonie solecznickim. W miejscowości zdecydowaną większość mieszkańców stanowią Polacy, tak jak i w całym rejonie. Tego dnia, ponieważ odbywała się w Turgielach parafialna uroczystość, w nabożeństwie uczestniczył także mer rejonu Zdzisław Palewicz.

Na portalu społecznościowym Facebook pojawiło się nagranie i zdjęcia tego jak trójka osobników przebranych za duchownych wchodzi do kościoła w Turgielach i parodiuje obrzędy religijne. Jednym z nich jest komik Vitalijus Cololo, drugim aktor Mindaugas Papinigis. „W tym roku nie będzie Apokalipsy. 11 października z nieba zejdzie światło, i to wszystko stanie się w Wilnie, w świętym miejscu, które się nazywa Siemens Arena. Kto przyjdzie, ten stanie się zdrowy i będzie szczęście dla całej jego rodziny” – miał powiedzieć Cololo.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według portalu zw.lt cały skandal miał za zadanie reklamować show reżyserowany przez Emilisa Vėlyvisa, który w październiku zostanie wystawiony w Wilnie. Portal określił Vėlyvisa mianem „skandalicznego”.

To nie pierwszy przypadek gdy Polacy na Wileńszczyźnie są celem przemocy symbolicznej ze strony ludzi litewskiego show-biznesu. W 2011 roku uczestnicy programu telewizyjnego „Kocham Litwę” demonstracynie zrywali tabliczki z polskimi napisami z prywatnych posesji w Ejszyszkach, znajdujących się także w rejonie solecznickim.

zw.lt/facebook.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  FrancisMorges :

  znalezione w sieci…
  „Vjicĩŋk
  odp. Kamikadze…
  U okińczyców „normalnością” jest nazywanie ‚showmanami’ prowokatorów i antykatolickich przygłupów, którzy dokonali profanacji Mszy Świętej w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”

  Normalnością jest także udział w czarnych marszach czy gejowskich paradach dziennikarzy ZW. Sam Okińczyc jest podejrzewany o czynne bycie masonem. I nigdy temu nie zaprzeczył.