Litwa: Waldemar Tomaszewski ponownie zdobył mandat europosła

Zwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego na Litwie został opozycyjny Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci, który zdobył 3 z 11 mandatów przysługujących Litwie. „Blokowi Waldemara Tomaszewskiego” udało się prowadzić do Europarlamentu swojego kandydata. – pisze portal Wilnoteka.

Na konserwatystów z litewskiego Związku Ojczyzny – Litewskich Chrześcijańskich Demokratów głosowało 245,9 tys. wyborców, co stanowiło 18,6 proc. głosów. Dało to temu ugrupowaniu trzech europosłów. Jak podaje Wilnoteka, będą to profesor Uniwersytetu im. Witolda Wielkiego w Kownie Liudas Mažylis, były premier Andrius Kubilius i parlamentarzystka Rasa Juknevičienė.

Na drugim miejscu znalazła się Litewska Partia Socjaldemokratyczna, na którą głosowało 199,2 tys. wyborców (15 proc.). Ugrupowanie to ponownie wyśle do Europarlamentu europosłankę Viliję Blinkevičiūtė; mandat z jej list zdobył także poseł Juzoas Olekas. Dopiero na trzecim miejscu znalazła się rządząca Litewska Partia Chłopów i Zielonych, zdobywając 157,6 tys. głosów (12 proc.). Mandat w PE obronił startujący z jej list europoseł Bronis Ropė. Litewska partia rządząca wprowadzi do PE jeszcze byłego koszykarza Šarūnasa Marčiulionisa. Litewska Partia Pracy zdobywając 8,6 proc. głosów zyskała jedno miejsce w Europarlamencie. Zajmie je obecny europoseł Viktor Uspaskich.

Na kolejnych miejscach znalazły się: Litewski Ruch Liberałów (ponad 6 proc.; ugrupowanie to ponownie będzie reprezentować w PE Petras Auštrevičius oraz społeczny komitet wyborczy „Aušros Maldeikienės traukinys”, który dzięki 6-procentowemu poparciu wprowadził do PE swoją założycielkę posłankę Aušrę Maldeikienė.

Uzyskanie poparcia na poziomie 5,24 proc. pozwoliło zdobyć „Blokowi Waldemara Tomaszewskiego” (koalicji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związkowi Chrześcijańskich Rodzin i Aliansu Rosjan) jedno miejsce w Parlamencie Europejskim. Po raz trzeci przypadnie ono Waldemarowi Tomaszewskiemu. Według portalu L24.lt jest to „ogromny sukces” AWPL-ZChR.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Pierwsza porażka Tomaszewskiego

Kresy.pl / Wilnoteka

Czytaj kolejny artykuł
5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. mariusz67
  mariusz67 :

  BRAWO, BRAWO!!!
  Wynik AWPL-ZChR jest wielkim sukcesem polskiej społeczności na Litwie, która także posiada 8-osobowy klub parlamentarny w Sejmie Republiki Litewskiej i 56 radnych w sześciu samorządach Litwy.
  W niełatwej walce wyborczej, pomimo wielkiej konkurencji wśród komitetów i partii litewskich oraz, co może dziwić, kłód rzucanych przez niektóre polskojęzyczne media (zarówno na Litwie – Radio ZW, Kurier Wileńśki, jak też w Polsce – nie popisał się też portal kresy piórem niejakiego Kaźmierczaka smarując niedawno brednie), AWPL-ZChR powtórzyła swój wynik wyborczy z wyborów parlamentarnych sprzed 2,5 roku, a także znacząco polepszyła wynik w porównaniu z wyborami samorządowymi z marca bieżącego roku.
  AWPL jednoczy absolutną większość Polaków, jak też inne mniejszości narodowe oraz Litwinów, których coraz więcej głosuje na Akcję Wyborczą Polaków na Litwie-Związek Chrześcijańskich Rodzin.

 2. arczi
  arczi :

  Tomaszewski wyraźnie poprawił wynik sprzed dwóch tygodni z wyborów prezydenckich i trzeci raz z rzędu został wybrany europosłem. Szacunek!
  A dopiero co red. Kazimierczak pisał tu paszkwil na Wilniuków. I prorokował brak mandatu do PE. Cóż najwidoczniej w ogóle się nie zna na tematyce, którą porusza.
  Zamiast atakować AWPL, lepiej by się zajął pomaganiem Konfederacji (przecież silnie promowanej na Kresach) która nie przeszła progu i zdaje się kończy swoje krótkie istnienie, przynajmniej w obecnej postaci.
  A Wilniukom raz jeszcze gratuluję prawdziwie polskiej postawy i zwycięstwa!

 3. wilenski
  wilenski :

  Zwycięstwo jest naprawdę wielkie. Tym bardziej że nie jest nam łatwo. Oprócz wielu działań dyskryminujących nas przez władze litewskie, jeszcze wbijany jest nóż w plecy i rzucane kłody pod nogi przez opłacane z Warszawy polskojęzyczne media i grupki rozbijaczy. Jeszcze bardzo nieprzychylne są działania obecnej ambasador w Wilnie która częstokroć jest jawnie przeciw nam. Do tego także w Polsce część mediów i polityków prowadzi na mas stałą nagonkę. na szczęście znowu udało nam się wygrać i pokazaliśmy wszystkim, że polskość na Wileńszczyźnie nie tylko żyje ale ma się dobrze. Nie jesteśmy żadnym skansenem ale żywą aktywną i skuteczną polską wspólnotą, która pomimo wielu na nas ataków potrafi odnosić sukcesy. Naszemu wieloletniemu liderowi Waldemarowi Tomaszewskiemu gratuluję i życzę dalszej dobrej pracy w Unii dla nas, dla polskości, dla wiary chrześcijańskiej, dla zdrowej Europy.