Zwycięzcą wyborów do Parlamentu Europejskiego w Czechach zostało ANO premiera Andreja Babisza. O sukcesie może mówić także partia Piratów, która zdobyła poparcie na poziomie 14 proc. Współrządząca Czeska Partia Socjaldemokratyczna nie przekroczyła progu wyborczego.

Wybory w Czechach, w przeciwieństwie do większości krajów europejskich, odbyły się w sobotę. Po przeliczeniu wszystkich oddanych głosów ogłoszono zwycięstwo partii ANO, która zdobyła 21,2 proc. Da jej to 6 miejsc w Europarlamencie, o 2 więcej niż dotychczas. Wynik ANO jest lepszy o 5 pkt. proc. od wyniku tej partii sprzed 5 lat.

Czeski sojusznik PiS z frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) zajęła drugie miejsce uzyskując 14,5 proc. głosów i 4 miejsca w PE (o dwa więcej niż obecnie).

O sukcesie może mówić Czeska Partia Piratów, na którą głosowało 14 proc. wyborców, o prawie 10 pkt. procentowych więcej niż poprzednio. Dzięki temu partia ta wprowadzi do PE trzech swoich przedstawicieli. Czescy Piraci są ugrupowaniem proeuropejskim, lewicowo-liberalnym, opowiadającym się za demokracją bezpośrednią.

Na kolejnych miejscach znalazła się centrowa koalicja STAN + TOP (11,7 proc., trzy mandaty), eurosceptyczna i antyimigracyjna Partia Demokracji Bezpośredniej Tomio Okamury (9,1 proc., dwa mandaty), chadecka KDU-CSL (7 proc., dwa mandaty) oraz Komunistyczna Partia Czech i Moraw (6,9 proc., jeden mandat).

Głosowanie zakończyło się klęską dla Czeskiej Partii Socjaldemokratycznej, która w obecnej kadencji Europarlamentu miała 4 deputowanych. Socjaldemokraci uzyskali jedynie 3,95 proc. głosów i nie przekroczyli progu wyborczego. Lider CzPS Jan Hamaczek przyznał, że jest to potężny cios dla partii. W jego opinii socjaldemokraci potrzebują mocnego „restartu”.

Frekwencja wyborcza wyniosła 28 proc. – najmniej w EU. Jest to jednak pozytywny rekord w Czechach, ponieważ w przeszłości czescy wyborcy jeszcze rzadziej pojawiali się przy urnach podczas wyborów do PE.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

CZYTAJ TAKŻE: Przeciek wyników wyborów na Słowacji – zwycięstwo liberałów, radykalni nacjonaliści trzecią siłą

Kresy.pl / ct24.ceskatelevize.cz / wyborcza.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz