Algierczycy aresztowani w związku z zamachem bombowym w Lyonie

Francuska policja aresztowała trzy osoby podejrzane o związek z piątkowym zamachem na deptaku w Lyonie, w wyniku którego rannych zostało 13 osób. Domniemanym zamachowcem jest 24-letni student z Algierii.

O zatrzymaniu osoby podejrzewanej o dokonanie zamachu poinformował na Twitterze minister spraw wewnętrznych Francji Christophe Castaner. Minister nie ujawnił poza tym żadnych szczegółów włącznie z narodowością zatrzymanego.

Jak później powiedział mer Lyonu Gerard Collomb, domniemanym zamachowcem był 24-letni Algierczyk, student informatyki. Agencja AFP podaje, powołując się na francuską prokuraturę, że wraz z nim zatrzymano jego matkę oraz innego algierskiego studenta, przyjaciela rodziny. Domniemany sprawca nie był dotychczas notowany przez policję. Przesłuchano także jego siostrę, lecz nie zdecydowano o jej aresztowaniu.

Śledztwo jest prowadzone w sprawie “usiłowania zabójstwa w powiązaniu z organizacją terrorystyczną”.

Jak pisaliśmy, w piątek po południu przed piekarnią w centrum Lyonu doszło do eksplozji ładunku wybuchowego wypełnionego śrubami, metalowymi kulkami i bateriami. Został on podłożony przez mężczyznę prowadzącego rower, co nagrały kamery monitoringu. Zamachowiec był zakapturzony i nosił ciemne okulary. W wyniku eksplozji 13 osób zostało rannych – 8 kobiet, 4 mężczyzn oraz 10-letnia dziewczynka. 11 rannych wymagało hospitalizacji, ich rany nie zagrażały życiu. Śledczy stwierdzili, że materiałem wybuchowym bomby, której moc określono jako względnie małą, był nadtlenek acetonu, substancja użyta podczas zamachów z listopada 2015 roku. W związku z obawami, że sprawca posiada tę substancję w domu, został on zatrzymany na ulicy.

Kresy.pl / AFP / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply