Litewski parlament podniósł w czwartek wysokość świadczenia wypłacanego co miesiąc na każde dziecko. Od początku przyszłego roku będzie to 50 euro a nie 30, jak dotychczas. – podała Polska Agencja Prasowa.

Propozycję podniesienia świadczeń poparło 109 posłów litewskiego Sejmu. Dwóch było przeciw a czterech wstrzymało się od głosu.

Z podniesienia wypłat na dzieci wyraziła zadowolenie starosta sejmowej frakcji Akcji Wyborczej Polaków na Litwie – Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR), posłanka Rita Tamaszuniene. Parlamentarzystka uznała je za istotną pomoc rodzinom, która „przyczynia się do zmniejszania w kraju ubóstwa”.

Jak pisaliśmy, o wprowadzenie na Litwie programu wzorowanego na polskim „500 plus” wnioskowali posłowie AWPL-ZChR. Na Litwie świadczenia te są wypłacane od 1. stycznia br. Rodzice dostają 30 euro na dziecko niezależnie od dochodów do 18. roku życia, a jeśli podopieczny uczy się – do 21 roku życia. Rodzinom z co najmniej trojgiem dzieci oraz najbiedniejszym są wypłacane wyższe świadczenia – po 58,5 euro na dziecko. Od przyszłego roku będzie to 70 euro.

Rita Tamaszuniene przypomniała, że AWPL-ZChR wciąż postuluje, by wysokość litewskich świadczeń osiągnęła 120 euro, równowartość 500 złotych. „Z braku środków budżetowych Sejm postanowił jednak, że każdego roku suma ta będzie wzrastać stopniowo i w 2020 roku wyniesie 100 euro” – powiedziała PAP Tamaszuniene.

Na podwyżki świadczeń na dzieci litewski budżet przeznaczył ponad 130 mln euro. W przyszłym roku program pochłonie w sumie 350 mln euro.

CZYTAJ TAKŻE: Na Litwie najmniej mieszkańców od czasów Chruszczowa

Kresy.pl / PAP

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. mariusz67
    mariusz67 :

    AWPL-ZCHR promuje też inne propozycje korzystne dla mieszkańców. To np. darmowe leki dla seniorów po 75. roku życia. Popiera ustawę o ochronie praw dzieci, żeby nie odbierać ich rodzinom z byle powodu. popiera też pomysł obniżki stawki podatkowej, dzięki czemu wzrosną dochody mniej zarabiających.