Litwa popiera przyjęcie paktu migracyjnego ONZ, ale uważa go za dokument niewiążący i go nie podpisze – wynika z wypowiedzi premiera Litwy Sauliusa Skvernelisa.

Jak podało Voice of Europe, premier Litwy zapowiedział w środę na konferencji prasowej, że minister litewskiego rządu weźmie udział w konferencji ONZ w Marrakeszu, na której ma być przyjęty pakt Global Compact, wyrazi aprobatę dla dokumentu, ale go nie podpisze.

We wtorek litewski parlament przyjął rezolucję, w której uznał pakt za dokument prawnie niewiążący. Jak podała agencja LETA, w rezolucji napisano, że pakt nie powoduje żadnych skutków prawnych dla polityki migracyjnej państwa litewskiego, nie tworzy żadnych nowych kategorii prawnych i nie ma na celu stworzenia przepisów międzynarodowego prawa zwyczajowego. Litewscy parlamentarzyści stanęli na stanowisku, że państwa same wybierają sposób implementacji porozumienia. Sejmas zaproponował również, by rząd złożył jednostronną deklarację, lub wielostronną w przypadku pojawienia się grupy krajów stojących na podobnym stanowisku, zgodną z postanowieniami rezolucji.

Litwa stała się kolejnym krajem, który zapowiedział, że nie podpisze paktu lub go odrzuci. Jak podawała kilka dni temu agencja dpa, nie przystąpią do niego także Austria, Australia, Bułgaria, Chorwacja, Estonia, Izrael, Włochy, Polska, Słowacja, Szwajcaria i USA. Zdaniem wielu z tych krajów  porozumienie Global Compact for Safe, Orderly and Regular Migration (Globalne porozumienie na rzecz bezpiecznej, uporządkowanej i legalnej migracji)  może stanowić zachętę do nielegalnej migracji i nie gwarantować bezpieczeństwa. Do przyjęcia paktu ma dojść w Marrakeszu w dniach 10-11. grudnia br.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Polska nie podpisze paktu ONZ na rzecz migracji

Kresy.pl / voiceofeurope.com / LETA
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz