Ukraina zapowiedziała, że ponownie wyśle swoje okręty do Cieśniny Kerczeńskiej

Ukraina nie zrezygnuje z rejsów ukraińskich okrętów wojennych przez Cieśninę Kerczeńską – zadeklarował w czwartek w telewizyjnym kanale „Priamyj” minister obrony Ukrainy Stepan Połtorak.

Połtorak przypominał, że okręty ukraińskiej floty wojennej mają prawo korzystania z Cieśniny Kerczeńskiej. Ukraiński minister ujawnił, ze gdy ukraińskie okręty będą gotowe do następnego przejścia przez cieśninę w celu przeprowadzenia rotacji pododdziałów, rejs zostanie przeprowadzony w taki sam sposób jak dotychczas „zgodnie z normami prawa międzynarodowego”.

Szef ukraińskiego ministerstwa obrony podkreślił, że jeśli Rosja nie przepuści ukraińskich okrętów, „będzie to oznaczało, że Rosja w pełni okupuje Morze Azowskie i po prostu straciliśmy kolejne terytorium. Nie możemy sobie na to pozwolić”.

Połtorak wyraził także nadzieję, że presja międzynarodowa sprawi, iż Rosja do tego czasu zrozumie, że „nie wypełnia swoich zobowiązań międzynarodowych”.

Przypomnijmy, że w niedzielę 25. listopada doszło do zbrojnej eskalacji w pobliżu Cieśniny Kerczeńskiej oddzielającej Morze Czarne od Morza Azowskiego. W czasie próby przepłynięcia cieśniny przez zespół ukraińskich okrętów doszło do próby sił z okrętami rosyjskich służb granicznych. Jedna jednostka ukraińska została staranowana, doszło do ostrzelania ukraińskiego okrętu, po czym trzy ukraińskie okręty Berdiańsk, Nikopol i Jany Kapu zostały zajęte przez RosjanRosjanie zatrzymali też wszystkich ukraińskich marynarzy, którzy zostali formalnie oskarżeni o nielegalne wpłynięcie na rosyjskie wody terytorialne. Władze w Kijowie obarczyły odpowiedzialnością Moskwę twierdząc, że ukraińskie okręty zostały zaatakowane na wodach międzynarodowych. Po incydencie ukraińskie władze wprowadziły stan wojenny we wschodniej części kraju.

CZYTAJ TAKŻE: 93% Rosjan uznało zatrzymanie ukraińskich okrętów za słuszne [SONDAŻ]

Kresy.pl / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  JeszczePolska :

  Oczywiście że wyśle i będzie prowokować ,na wszystkie możliwe sposoby!Takie zadanie dostała do wykonania.I po to banderowskie ISIS robi co chce i jest dozbrajane i szkolone!!
  I nawet po części być może, Kresowianie ze swoich podatków, które płyną z Polski na Ukrainę/ wbrew naszej czyli płatników woli// będą finansować bandziorów z UPA ,którzy zamordowali im Rodziny a zostali wczoraj „weteranami” ze specjalnymi dodatkami pieniężnymi!

 2. Avatar
  uvara :

  Oj dąży Ukraina do otwartego konfliktu, dąży.. ja już nie wiem czy to celowa strategia, konsultowana z USA, które w ostatnich tygodniach obsadziło ukraińskie władze swoimi „doradcami” czy po prostu zwykła głupota. Problem w tym, że jak za bardzo zirytują ruskiego niedźwiedzia to zatopi całą banderowską flote kutrów i motorówek w przeciągu godzin… ale może wręcz na to liczy Waltzman i spółka, będą mieli kolejny argument do żebrania o nowy sprzęt wojskowy NATO a przy okazji w mediach zachodnich będzie wielkie larum, ot taki 5-minutowy rozgłos na rzecz Ukrainy poprzez niszczenie państwa.

 3. Avatar
  zbigniew2707 :

  Znów zwiększacie poparcie dla Putina w Rosji.Twierdzenie: „W czasie próby przepłynięcia cieśniny przez zespół ukraińskich okrętów doszło do próby sił z okrętami rosyjskich służb granicznych” jest śmieszne. Nie doszło do żadnej próby sił. Rosjanie zrobili z nimi w parę minut to, co należało. Teraz mają dodatkowy towar do wymiany jeńców. A poparcie Putina w Rosji wzrosło do 93%.