W niedzielę na Litwie odbyła się druga tura wyborów parlamentarnych. Zwycięzcą wyborów okazali się konserwatyści z opozycyjnego Związku Ojczyzny-Litewskich Chrześcijańskich Demokratów (TS-LKD). Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) będzie miała 3 mandaty.

Jak podaje portal Delfi, po przeliczeniu wszystkich głosów oddanych we wczorajszej drugiej turze wyborów na Litwie konserwatyści z TS-LKD będą mieli 50 przedstawicieli w 141-osobowym litewskim Sejmie. Współrządzący obecnie Litewski Związek Rolników i Zielonych (LVZS) musi zadowolić się 32 mandatami.

Według Delfi potencjalnymi koalicjantami TS-LKD są dwie liberalne partie: Litewski Ruch Liberałów (LRLS) i Partia Wolności (LP), które zdobyły odpowiednio 13 i 11 mandatów. Potencjalna koalicja tych trzech partii miałaby więc większość 74 głosów.

W litewskim Sejmie będzie zasiadać także 13 posłów Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, 10 posłów Partii Pracy i 3 posłów Litewskiej Socjaldemokratycznej Partii Pracy. Po jednym przedstawicielu będą mieli Zieloni i „Wolność i Sprawiedliwość”.

Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin będzie miała 3 mandaty zdobyte w okręgach jednomandatowych. Do Czesława Olszewskiego i Beaty Pietkiewicz, którzy zdobyli mandaty już w pierwszej turze, dołączyła w niedzielę Rita Tamaszuniene. W okręgu w Niemenczynie Tamaszuniene zdobyła 54,53 proc. głosów, pokonując kandydata TS-LKD Justasa Džiugelisa. Przypomnijmy, że AWPL-ZChR nie zdobyła mandatów w okręgach wielomandatowych, ponieważ nie przeszła 5-procentowego progu wyborczego.

Drugą turę wyborów parlamentarnych na Litwie przeprowadza się w tych okręgach jednomandatowych, w których żaden kandydat nie uzyskał minimum 50 proc. głosów przy frekwencji co najmniej 40 proc.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Wybory parlamentarne na Litwie. Renata Cytacka ujawnia nieprawidłowości i oszustwa wyborcze

Kresy.pl / Delfi / L24.lt

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz