Władze Górskiego Karabachu potwierdziły utratę kluczowego miasta. Trwają walki o Stepanakert

Potwierdziły się twierdzenia prezydenta Azerbejdżanu o zdobyciu strategicznie położonego miasta Szusza (Szuszi) w Górskim Karabachu. W poniedziałek przyznała to strona ormiańska. Jak podano, boje toczą się obecnie o stolicę republiki – Stepanakert.

Interfax podaje, że rzecznik prasowy prezydenta Republiki Arcachu (Górskiego Karabachu) przyznał w poniedziałek, że Armia Obrony Górskiego Karabachu nie kontroluje Szuszy.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

„Niestety, wciąż trapi nas ciąg niepowodzeń, a miasto Szuszi jest całkowicie poza naszą kontrolą. Wróg znajduje się na obrzeżach Stepanakertu, a jego istnienie jest już zagrożone” – napisał na Facebooku rzecznik Wagram Pogosjan.

Według Pogosjana konieczne jest dołożenie wszelkich starań w Stepanakercie oraz na innych odcinkach, „jeśli chcemy, aby Szuszi znów było nasze, aby obronić Arcach”.

W niedzielę rano zdobycie Szuszi ogłosił w telewizji prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew. „Z ogromnym uczuciem dumy ogłaszam, że miasto Szusza jest wyzwolone od ormiańskiej okupacji, Szusza nasza, Karabach nasz!” – powiedział Alijew. Agencja Reuters podała, że wywołało to euforię w stolicy Azerbejdżanu, Baku. Tysiące ludzi wyszły na ulicę, aby świętować. Doniesieniom o zajęciu miasta zaprzeczało jednak ministerstwo obrony Armenii i władze Karabachu. Według nich boje o miasto wciąż trwały.

„Niestety, wszystko wskazuje ze Szuszi padło. Warto pamiętać, że wbrew azerskiej propagandzie nie jest to azerskie miasto. Było nim przez 72 lata tylko dlatego, że w 1920 r. Azerowie wymordowali w nim Ormian. Upadek tego pięknego miasta nie oznacza jednak końca wojny o Arcach” – napisał na Twitterze przebywający w Górskim Karabachu polski korespondent Witold Repetowicz.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak pisaliśmy, Szusza jest położona na tyle wysoko, że pozwala na łatwy ostrzał artyleryjski oddalonego o 11 kilometrów Stepanakertu i centralnej części Górskiego Karabachu. Zdobycie Szuszy przez siły ormiańskie 9 maja 1992 r. okazało się wstępem do ich zwycięstwa i w efekcie ustanowienia w praktyce niepodległej republiki.

Kresy.pl / Interfax

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz