Rosyjskie środki masowego przekazu podają, że nad Armenią, w pobliżu granicy z Azerbejdżanem zestrzelony został rosyjski śmigłowiec Mi-24.

Do zestrzelenia miało dojść w poniedziałek około godziny 17.30 czasu moskiewskiego w pobliżu armeńskiej miejscowości Erasch. Znajduje się ona w pobliżu granicy z Azerbejdżanem, a konkretnie z jego eksklawą – regionem Nachiczewania. Według oświadczenia rosyjskiego Ministerstwa Obrony śmigłowiec pilotował kolumnę rosyjskich żołnierzy przemieszczających się po terytorium Armenii z bazy nr 102.

Agencja informacyjna TASS twierdzi za Ministerstwem Obrony Rosji, że zestrzelenia dokonano przy pomocy przenośnej wyrzutni pocisków przeciwlotniczych. “W wyniku trafienia rakietą śmigłowiec stracił sterowność i upadł w górzystym terenie na terytorium Armenii.” – zacytowała TASS. Generał Iwan Konaszenkow podkreślił, że śmigłowiec znajdował się poza strefą działań bojowych w pobliskim Górskim Karabachu.

W wyniku zestrzelenia zginęło dwóch członków załogi śmigłowca natomiast trzeci jest ranny. Jego obrażenia określono jako “średnie”.

Agencja informacyjna RIA Nowosti podała, że władze Azerbejdżanu przyznały już, że zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca dokonały siły zbrojne tego państwa. “Strona azerbejdżańska przeprasza stronę rosyjską w związku z tym tragicznym incydentem, który jest przypadkowy i nie był skierowany przeciwko stronie rosyjskiej” – agencja ta cytuje oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu. Wyraziło ono także wyrazy ubolewania skierowane do rodzin zabitych w incydencie rosyjskich żołnierzy.

Jak twierdzi azerbejdżański MSZ do pomyłki doszło ze względu na to, że rosyjski śmigłowiec znajdował się według niego blisko strefy działań bojowych w Górskim Karabachu, a obrona przeciwlotnicza Azerbejdżanu pozostaje w stałej podwyższonej gotowości w związku “z możliwymi prowokacjami strony ormiańskiej”. Baku zadeklarowało, że jest gotowe wypłacić odszkodowania za pomyłkowe zestrzelenie rosyjskiego śmigłowca.

tass.ru/ria.ru/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply