Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego założyły fundację środowiskową, której jednym z celów jest pomoc w unikaniu amerykańskich sankcji nałożonych na Nord Stream 2.

Jak podał we wtorek Kommiersant, powołując się na niemiecką gazetę Schweriner Volkszeitung, o powołaniu do życia fundacji poinformował minister energii rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Christian Pegel.

Według słów Pegla służba nadzoru nad fundacjami w ministerstwie sprawiedliwości uznała zdolność do czynności prawnych nowej organizacji. „W ten sposób powstała fundacja i teraz żyje ona własnym życiem” – powiedział minister.

Kommiersant przypomniał, że 8 stycznia parlament (Landtag) kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie poparł większością inicjatywę rządu regionalnego, aby utworzyć fundację ekologiczną „Obrona klimatu i środowiska MV”. Jednym z celów fundacji będzie „wkład w kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2”. Niemieckie media podały, że dzięki pomocy tej organizacji uczestnicy Nord Stream 2 liczą na uniknięcie amerykańskich sankcji. Jednak Annelena Berbock, przewodnicząca niemieckiej partii Zielonych, zażądała natychmiastowego zamknięcia fundacji.

Agencja Interfax podaje, że fundacja jako pośrednik umożliwi firmom zaangażowanym w budowę gazociągu zakup sprzętu i materiałów budowlanych, co ma je ochronić przed sankcjami USA.

Jak pisaliśmy, Nord Stream 2 zgodził się przeznaczyć na fundację kwotę 20 milionów euro.

Przypomnijmy, że we wtorek rosyjski koncern Gazprom ostrzegł inwestorów, że z powodu nacisków politycznych projekt gazociągu Nord Stream 2 może zostać zarzucony bądź wstrzymany. O sprawie informowała agencja „Reuters”. Medium powoływało się na prospekt emisyjny opublikowany przez Gazprom.

Według informacji niemieckiego dziennika „Handelsblatt”, w poniedziałek władze USA poinformowały Niemcy oraz pozostałych partnerów europejskich o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjską barkę „Fortuna” oraz na jej armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS. Gazeta zauważa, że byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania.

Zobacz także: Rosja: Media: Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących przy rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Kresy.pl / kommersant.ru / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply