Władze Meklemburgii-Pomorza Przedniego założyły fundację środowiskową, której jednym z celów jest pomoc w unikaniu amerykańskich sankcji nałożonych na Nord Stream 2.

Jak podał we wtorek Kommiersant, powołując się na niemiecką gazetę Schweriner Volkszeitung, o powołaniu do życia fundacji poinformował minister energii rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego Christian Pegel.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Według słów Pegla służba nadzoru nad fundacjami w ministerstwie sprawiedliwości uznała zdolność do czynności prawnych nowej organizacji. „W ten sposób powstała fundacja i teraz żyje ona własnym życiem” – powiedział minister.

Kommiersant przypomniał, że 8 stycznia parlament (Landtag) kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie poparł większością inicjatywę rządu regionalnego, aby utworzyć fundację ekologiczną „Obrona klimatu i środowiska MV”. Jednym z celów fundacji będzie „wkład w kontynuację budowy gazociągu Nord Stream 2”. Niemieckie media podały, że dzięki pomocy tej organizacji uczestnicy Nord Stream 2 liczą na uniknięcie amerykańskich sankcji. Jednak Annelena Berbock, przewodnicząca niemieckiej partii Zielonych, zażądała natychmiastowego zamknięcia fundacji.

Agencja Interfax podaje, że fundacja jako pośrednik umożliwi firmom zaangażowanym w budowę gazociągu zakup sprzętu i materiałów budowlanych, co ma je ochronić przed sankcjami USA.

Jak pisaliśmy, Nord Stream 2 zgodził się przeznaczyć na fundację kwotę 20 milionów euro.

Przypomnijmy, że we wtorek rosyjski koncern Gazprom ostrzegł inwestorów, że z powodu nacisków politycznych projekt gazociągu Nord Stream 2 może zostać zarzucony bądź wstrzymany. O sprawie informowała agencja „Reuters”. Medium powoływało się na prospekt emisyjny opublikowany przez Gazprom.

Według informacji niemieckiego dziennika „Handelsblatt”, w poniedziałek władze USA poinformowały Niemcy oraz pozostałych partnerów europejskich o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjską barkę „Fortuna” oraz na jej armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS. Gazeta zauważa, że byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania.

Zobacz także: Rosja: Media: Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących przy rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Kresy.pl / kommersant.ru / interfax.ru

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz