Rosyjski koncern Gazprom ostrzegł inwestorów, że z powodu nacisków politycznych projekt gazociągu Nord Stream 2 może zostać zarzucony bądź wstrzymany – poinformowała agencja “Reuters” we wtorek. Medium powołuje się na prospekt emisyjny opublikowany przez Gazprom.

W czasie realizowania naszych dużych projektów międzynarodowych, takich jak Nord Stream 2, napotkaliśmy ryzyka – i możemy dalej się z nimi zetknąć – związane ze zmianami w uwarunkowaniach politycznych w rozmaitych regionach związanych z tymi projektami – agencja cytuje komunikat Gazpromu.

“W wyjątkowych okolicznościach, w tym z powodu nacisków politycznych, takie zmiany mogą doprowadzić do wstrzymania bądź zakończenia projektu” – pisze Gazprom.

“Reuters” zauważa, że Gazprom jako publiczna firma jest zobowiązany do informowania inwestorów w prospekcie emisyjnym o potencjalnym ryzyku.

Na prospekt Gazpromu powołała się dzień wcześniej rosyjska agencja prasowa “TASS”, zwracając uwagę, że Gazprom zamierza ukończyć budowę gazociągu “jak tylko stanie się to w sposób rozsądny możliwe”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Według informacji niemieckiego “Handelsblatt”, w poniedziałek władze USA poinformowały Niemcy oraz pozostałych partnerów europejskich o zamiarze nałożenia sankcji na rosyjską barkę „Fortuna” oraz na jej armatora, którym jest rosyjska spółka KVT-RUS. Gazeta zauważa, że byłby to pierwszy przypadek nie tylko grożenia przez rząd USA sankcjami wobec Nord Stream 2, ale także faktycznego ich zastosowania.

Zobacz także: Rosja: Media: Konstanta potencjalnym ubezpieczycielem Nord Stream 2

Przypomnijmy, że Kongres USA przyjął ustawę National Defense Authorization Act (NDAA), która zawiera przepisy nakładające sankcje na wszelkie firmy świadczące usługi modernizacyjne dla statków pracujących na rurociągu Nord Stream 2 lub świadczące usługi ubezpieczeniowe i certyfikacyjne dla projektu.

Ukończeniu budowy gazociągu Nord Stream 2 sprzeciwiają się dwa główne obozy polityczne w USA – Demokraci i Republikanie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także Polska, państwa bałtyckie i USA mocno sprzeciwiają się budowie rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Argumenty przeciw budowie Nord Stream 2 dotyczą możliwości większego uzależnienia Europy od rosyjskiego surowca oraz rozszerzenia wpływów Kremla.

Zwolennikami projektu są Niemcy, Austria oraz kilka innych krajów UE.

Zobacz także: Media: USA ostrzegają europejskie firmy zaangażowane w Nord Stream 2 przed sankcjami. Część się wycofała

Przypomnijmy, że w poniedziałek zezwolenie na natychmiastowe wznowienie budowy niemieckiego odcinka gazociągu Nord Stream 2 po dnie Bałtyku z Rosji do Niemiec, które zostało wydane w piątek przez Federalny Urząd Żeglugi Morskiej i Hydrografii (BSH), zostało zawieszone na skutek zaskarżenia go przez dwie organizacje ekologiczne.

reuters.com / tass.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply