Niemieckie władze lokalne próbują ominąć zbliżające się sankcje USA wobec gazociągu Nord Stream 2 przy pomocy fundacji „klimatycznej”. Rząd Meklemburgii-Pomorza Przedniego zapowiedział, że manewr pomoże osłonić firmy zaangażowane w budowę – poinformował Clean Energy Wire.

Jak poinformował w środę portal Clean Enery Wire rząd Meklemburgii Pomorza Przedniego chce obejść sankcje USA na Nord Stream 2 zakładając fundację „klimatyczną”. Fundacja będzie służyć do finansowania projektów środowiskowych i klimatycznych. Aby uzasadnić cel ukończenia Nord Stream 2, rurociąg jest wskazany jako szczególny wkład w bezpieczeństwo energetyczne i „technologię pomostową” transformacji energetycznej. Nord Stream 2 zgodził się przeznaczyć na fundację początkową kwotę 20 milionów euro. Organizacja pozarządowa Środowisko Action Germany skrytykowało plany i oświadczyło, że podsycą kryzys klimatyczny.

Zobacz też: Media: Statek Akademik Czerski powrócił na miejsce budowy Nord Stream 2

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Koalicja socjaldemokratów SPD i konserwatystów CDU dąży do wykorzystania tzw. „Fundacji na rzecz ochrony klimatu i środowiska” do szybkiego zakupu i przechowywania produktów potrzebnych do ukończenia rurociągu, takich jak materiały budowlane, chroniąc w ten sposób firmy sprzedające z ewentualnych sankcji. Materiały zostaną później udostępnione do budowy. Meklemburgia-Pomorze Przednie leży nad Morzem Bałtyckim, gdzie rurociąg zostanie podłączony do sieci niemieckiej.

Plan nie uzyskał jeszcze zielonego światła ze strony parlamentu krajowego i organów regulacyjnych. Rząd lokalny wskazuje, że fundacja może zacząć działać w ciągu kilku dni.

„Jesteśmy głęboko przekonani, że rurociąg na Morzu Bałtyckim jest niezbędny dla powodzenia transformacji energetycznej” – powiedziała premier Maklemburgii Manuela Schwesig na konferencji prasowej. „Jeśli mamy wycofać energię węglową i energię jądrową, potrzebujemy technologii przejściowej”. Zdaniem władz fundacja dała szansę przyczynienia się do ukończenia tej „technologii pomostowej”, jeśli rozmowy między UE a administracją USA nie będą podążały w kierunku uniknięcia sankcji.

Zobacz też: Wicepremier Rosji: dzięki wsparciu państw UE projekt Nord Stream II zostanie ukończony

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, Duńska Agencja Energii otrzymała od spółki budującej gazociąg Nord Stream 2 nowy plan prac przy rurociągu w wyłącznej strefie ekonomicznej Danii na Morzu Bałtyckim. Był to warunek dla kontynuowania projektu. Według rzecznika Agencji, otrzymała ona od Nord Stream 2 AG plan prac w środę. „Prace nad kładzeniem rurociągu zgodnie z planem mają zostać wznowione na duńskich wodach 15 stycznia 2021 roku” – podano.

Kresy.pl/Clean Enery Wire

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz