Rosyjski statek Akademik Czerski powrócił w rejon budowy gazociągu Nord Stream 2 – podała w środę rosyjska agencja „RIA Nowosti”. Statek znajdował się wcześniej w rejonie Kaliningradu. Agencja powołuje się na dane serwisu MarineTraffic, który śledzi ruch jednostek morskich.

Na początku grudnia 2020 roku Akademik Czerski był przez kilka dni w rejonie budowy (niedaleko Bornholmu). Powrócił później na rosyjskie wody i zakotwiczył w pobliżu Kaliningradu – podaje „RIA Novosti”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Prace przy budowie Nord Stream 2 zostały wtrzymane rok temu pod wpływem sankcji nałożonych przez USA na firmy budujące gazociąg. Dotychczasowe sankcje wprowadzone przez Amerykanów skutecznie zniechęciły do kooperacji przy budowie Nord Stream 2 firmy zachodnie i rosyjskie. W celu ukończenia prac Rosjanie przerzucili na Bałtyk statek „Akademik Czerski”, który przypłynął na ten akwen aż z Dalekiego Wschodu, ochraniany przez rosyjskie okręty wojenne. 11 grudnia ubiegłego roku Rosjanie wznowili układanie rurociągu na dnie Bałtyku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Zobacz także: W obawie przed amerykańskimi sankcjami norweska firma wycofuje się z certyfikowania Nord Stream 2

Jelena Burmistrowa, wiceprezes zarządu Gazpromu, dyrektor generalny Gazprom Export, poinformowała 22 grudnia 2020 roku, że budowa lądowego odcinka gazociągu Nord Stream 2 została zakończona i jest on gotowy do uruchomienia. Dodała, że termin zakończenia prac na morzu zależy od szeregu warunków, w tym od pogody.

29 grudnia niemiecka agencja informacyjna DPA podała, że budowa odcinka gazociągu Nord Stream 2 w wyłącznej strefie ekonomicznej Niemiec długości 2,6 km została zakończona.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do ułożenia pozostało jeszcze 147 km rur na wodach duńskich. Według wcześniejszych zapowiedzi, prace te mają ruszyć w połowie stycznia 2021 roku.

Zobacz także: Ted Cruz o Nord Stream 2: Ten projekt nie zostanie ukończony

ria.ru / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz