Unia Europejska zakaże sprzedaży pod tą samą marką produktów o różnej jakości. Chodzi o likwidację procederu polegającego na oferowaniu klientom z krajów Europy Środkowo-Wschodniej produktów o gorszym składzie, niż na zachodzie UE. Odpowiednie przepisy w tej sprawie przyjął w środę Parlament Europejski.

Po wejściu przepisów w życie produkty oferowane pod tą samą marką i w tych samych opakowaniach będą musiały mieć jednakowy skład. UE uznała, że manipulowanie składem produktów w zależności od kraju sprzedaży jest nieuczciwą praktyką handlową i dyskryminacją konsumentów. Decyzję podjęto po przeprowadzeniu testów, które wykazały np., że w niektórych krajach paluszki rybne miały mniejszą ilość ryby, mniej było czekolady w maśle czekoladowym, napoje słodzono gorszym syropem, zwiększano także ilość konserwantów, stabilizatorów i ulepszaczy.

Producenci stosujący takie praktyki będą musieli ujednolicić skład swoich wyrobów, lub sprzedawać je pod innymi nazwami.

Przepisy przewidują wyjątki, na przykład przy wykorzystywaniu lokalnych owoców i warzyw. UE zaplanowała sprawdzenie za dwa lata, czy regulacje odniosły pożądany skutek.

Przypomnijmy, że w 2018 roku OKiK przyjrzał się podwójnej jakości żywności i po raz pierwszy zbadał jakość produktów oferowanych konsumentom z Polski i Europy Zachodniej. W ponad 10 proc. przypadków występowały istotne różnice, m.in. w składzie czy ilości produktu. „Nie powinno być różnic w traktowaniu konsumentów w Unii Europejskiej. Producenci nie mogą lekceważyć oczekiwań konsumentów i każdą różnicę tłumaczyć odpowiedzią na inne gusta klientów. Prawie połowa ankietowanych przez nas Polaków twierdzi, że mogą zapłacić więcej za produkt lepszej jakości. Takie przekonanie rośnie wraz z zarobkami tych osób. Oznacza to dużą zmianę w postawach, bo jeszcze kilka lat temu kierowali się głównie ceną” – mówił wówczas Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Litwa: 23 z 33 produktów żywnościowych gorszych od tych z Zachodu

Kresy.pl / IAR
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz