Przewodniczący Partii Pracy Keir Starmer nie zgodził się na przywrócenie członkostwa swojego poprzednika w jej klubie parlamentarnym.

Poprzednik Starmera na stanowisku szefa Partii Pracy Jeremy Corbyn został pod koniec października zawieszony w prawach jej członka oraz usunięty z klubu parlamentarnego laburzystów po opublikowaniu raportu brytyjskiej Komisji Równości i Praw Człowieka. Oceniła ona, że za czasów rządów Corbyna w partii „podejście i przywództwo w walce z antysemityzmem były niewystarczające”.

Jak poinformował w środę portal Labourlist.org Corbyn odwołał się od dyscyplinarnych decyzji nowego przewodniczącego partii do specjalnej komisji złożonej z pięciu członków jej zarządu krajowego. Ta zdecydowała o przywróceniu Corbyna do klubu parlamentarnego laburzystów w Izbie Gmin.

Zwolennicy byłego przewodniczącego uważają, że oznacza to automatyczne przywrócenie jego statusu jednak innego zdanie jest obecny przewodniczący. Starmer oświadczył dziś, że Corbyn pozostanie poza klubem parlamentarnym jego partii i zawieszony w prawach członka.

„Odkąd zostałem wybrany na lidera labourzystów uczyniłem swoją misją wykorzenienie antysemityzmu z Partii Pracy” – powiedział Starmer, który podważył wręcz działanie komisji partyjnej twierdząc, że „proces dyscyplinarny nie ma zaufania społeczności żydowskiej. To stało się jasnym jeszcze raz wczoraj”. W związku z tym szef labourzystów stwierdził – „Zadaniem mojego kierownictwa jest naprawienie tego, co odziedziczyłem. To właśnie  zdecydowanie robię i poprosiłem o jak najszybsze ustanowienie niezależnego procesu [dyscyplinarnego]”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezes zarządu Rady Żydów Brytyjskich Marie van der Zyl wyraziła zadowolenie z decyzji Starmera oceniając ją jako „trafną”.

W czasach rządów Corbyna Partia Pracy przeszła na zdecydowanie lewicowe pozycje wiążące się z ostrą krytyką Izraela i jego zwolenników. Z tego powodu sam Corbyn jak i jego partia byli oskarżani o antysemityzm przez Izraelczyków, organizacje żydowskie oraz przeciwników politycznych.

labourlist.org/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz