Przewodniczący Partii Pracy Keir Starmer nie zgodził się na przywrócenie członkostwa swojego poprzednika w jej klubie parlamentarnym.

Poprzednik Starmera na stanowisku szefa Partii Pracy Jeremy Corbyn został pod koniec października zawieszony w prawach jej członka oraz usunięty z klubu parlamentarnego laburzystów po opublikowaniu raportu brytyjskiej Komisji Równości i Praw Człowieka. Oceniła ona, że za czasów rządów Corbyna w partii “podejście i przywództwo w walce z antysemityzmem były niewystarczające”.

Jak poinformował w środę portal Labourlist.org Corbyn odwołał się od dyscyplinarnych decyzji nowego przewodniczącego partii do specjalnej komisji złożonej z pięciu członków jej zarządu krajowego. Ta zdecydowała o przywróceniu Corbyna do klubu parlamentarnego laburzystów w Izbie Gmin.

Zwolennicy byłego przewodniczącego uważają, że oznacza to automatyczne przywrócenie jego statusu jednak innego zdanie jest obecny przewodniczący. Starmer oświadczył dziś, że Corbyn pozostanie poza klubem parlamentarnym jego partii i zawieszony w prawach członka.

“Odkąd zostałem wybrany na lidera labourzystów uczyniłem swoją misją wykorzenienie antysemityzmu z Partii Pracy” – powiedział Starmer, który podważył wręcz działanie komisji partyjnej twierdząc, że “proces dyscyplinarny nie ma zaufania społeczności żydowskiej. To stało się jasnym jeszcze raz wczoraj”. W związku z tym szef labourzystów stwierdził – „Zadaniem mojego kierownictwa jest naprawienie tego, co odziedziczyłem. To właśnie  zdecydowanie robię i poprosiłem o jak najszybsze ustanowienie niezależnego procesu [dyscyplinarnego]”.

Prezes zarządu Rady Żydów Brytyjskich Marie van der Zyl wyraziła zadowolenie z decyzji Starmera oceniając ją jako “trafną”.

W czasach rządów Corbyna Partia Pracy przeszła na zdecydowanie lewicowe pozycje wiążące się z ostrą krytyką Izraela i jego zwolenników. Z tego powodu sam Corbyn jak i jego partia byli oskarżani o antysemityzm przez Izraelczyków, organizacje żydowskie oraz przeciwników politycznych.

labourlist.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply