Jeremy Corbyn, były lider Partii Pracy został zawieszony w prawach jej członka, wobec zarzutów o tolerowanie antysemityzmu w szeregach laburzystów.

Decyzja ta nastąpiła po raporcie brytyjskiej Komisji Równości i Praw Człowieka, w którym oskarżyła ona dawne kierownictwo Partii Pracy (EHRC), że tolerowało bądź nawet akceptowało antysemityzm w ramach tego stronnictwa, jak podaje portal dziennika „The Jerusalem Post”.

„Nasze dochodzenie ujawniło wiele obszarów, w których jego podejście i przywództwo w walce z antysemityzmem były niewystarczające. Jest to niewybaczalne i wydaje się wynikać raczej z braku chęci do walki z antysemityzmem niż z niemożności zrobienia tego” – powiedziała pełniąca obowiązki przewodniczącej Komisji Caroline Waters.

Tak krytyczna ocena działalności partii za czasów Jeremego Corbyna, który przejął kierownictwo w 2015 r., a utracił w kwietniu roku bieżącego, doprowadziło do zawieszenia go w prawach członka partii.

„To dzień hańby dla Partii Pracy. Zawiedliśmy Żydów… szczerze przepraszam, za cały ból i smutek jaki został spowodowany” – powiedział następca Corbyna na stanowisku szefa laburzystów Keir Starmer, którego zacytował portal gazety „Jerusalem Post”. Zadeklarował on przy tym – „Nigdy więcej nie zawiedziemy w walce z antysemityzmem i nigdy więcej nie utracimy waszego zaufania”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Starmer stwierdził, że decyzja o zawieszeniu Corbyna w prawach członka nastąpiła „W świetle jego dzisiejszych komentarzy i jego niepowodzenia w ich późniejszym wycofaniu”. Corbyn stracił też stanowiska whipa frakcji parlamentarnej laburzystów czyli osoby odpowiedzialnej za egzekwowanie dyscypliny partyjnej.

W swoim wpisie na Facebooku Corbyn komentując raport EHRS stwierdził, że w jego partii istnieje antysemityzm, tak jak istnieje on w brytyjskim społeczeństwie, ale „Skala problemu została także dramatycznie wyolbrzymiona z powodów politycznych przez naszych przeciwników w partii i poza nią, a także przez większość mediów”.

W czasach rządów Corbyna Partia Pracy przeszła na zdecydowanie lewicowe pozycje wiążące się z ostrą krytyką Izraela i jego zwolenników. Z tego powodu sam Corbyn jak i jego partia byli oskarżani o antysemityzm przez Izraelczyków, organizacje żydowskie oraz przeciwników politycznych.

jpost.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz