Austriacki Sąd Najwyższy orzekł we wtorek, że ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz może zostać wydany Stanom Zjednoczonym w związku ze sprawą łapówkarską. Losy Ukraińca znajdują się obecnie w rękach austriackiego ministra sprawiedliwości.

Sędziowie podtrzymali orzeczenie sądu drugiej instancji, który jeszcze w 2017 roku dopuścił ekstradycję Firtasza. O jego wydanie wnioskowały Stany Zjednoczone, które podejrzewają go o wręczenie wielomilionowej łapówki indyjskim władzom w zamian za prawa do eksploatacji złóż tytanu. Oligarcha odrzucał te zarzuty i twierdził, że jurysdykcja USA nie obejmuje tej sprawy. Jednak w USA uznano, że jest inaczej, ponieważ działania Firtasza mogły zaszkodzić amerykańskiemu Boeingowi, który używa tytanu przy budowie silników odrzutowych.

Teraz o losie Firtasza zdecyduje minister sprawiedliwości Austrii Clemens Jabloner. Według agencji AP jego decyzja ma zapaść w najbliższych dniach.

Jak podaje Radio Swoboda, podczas dzisiejszej rozprawy na sali sądu był obecny ukraiński deputowany z partii Platforma Opozycyjna-Za życiem Serhij Lowoczkin, oraz deputowany Bloku Opozycyjnego Mychajło Papijew. Obaj mówili, że przyjechali „wesprzeć przyjaciela”. Firtasz i jego obrońcy nie komentowali orzeczenia sądu.

Firtasz, który wzbogacił się za czasów prezydentury Wiktora Janukowycza na gazowych interesach, został zatrzymany w Wiedniu na podstawie amerykańskiego wniosku jeszcze w marcu 2014 roku. Zwolniono go po wpłaceniu gigantycznej kaucji w kwocie 125 mln euro. Od tego czasu trwały batalie prawne o wydanie go Amerykanom.

Oligarsze grozi w USA do 50 lat więzienia oraz konfiskata całego majątku. Agencja AP zwraca uwagę, że Firtasz robił w przeszłości interesy z późniejszym szefem kampanii prezydenckiej Trumpa Paulem Manafortem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, w 2018 roku według ratingu „Nowoje Wriemia” Dmytro Firtasz był 14. najbogatszym Ukraińcem z majątkiem prawie pół miliarda dolarów.

Kresy.pl / AP / Radio Swoboda / Europejska Prawda
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz