Kilka organizacji i instytucji postanowiło walczyć z „teoriami spiskowymi” za pomocą infografik zamieszczonych w internecie.

Komisja Europejska poinformowała w piątek o połączeniu sił z UNESCO, Twitterem i Światowym Kongresem Żydów w celu zwiększenia świadomości obywateli na temat zagrożeń związanych z teoriami spiskowymi w internecie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

W ramach tej inicjatywy opublikowano nową serię infografik zawierających krótkie wyjaśnienia, dlaczego teorie spiskowe są niebezpieczne, zwłaszcza w czasach kryzysu i jak je identyfikować oraz jak skutecznie przeciwstawiać się im za pomocą faktów.

Jak stwierdzono na stronie KE, kryzys związany z epidemią COVID-19 stworzył podatny grunt pod teorie spiskowe, np. dotyczące powstania koronawirusa i jego rozprzestrzeniania. „Kryzys koronawirusa spowodował również wzrost poziomu mowy nienawiści w Internecie oraz ataków rasistowskich i antysemickich” – czytamy na stronie KE.

Nowe infografiki są dostępne na stronie internetowej Komisji oraz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #ThinkBeforeSharing.

Z infografik wynika m.in., że teoria spiskowa to „przekonanie, że pewne wydarzenia lub sytuacje są potajemnie manipulowane zza kulis przez potężne siły z negatywnymi intencjami”. KE rekomenduje, że aby przekonać się, czy dany pogląd jest teorią spiskową, należy m.in. sprawdzić wiarygodność jego autora oraz źródła, na których jest oparty.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zdaniem autorów akcji teorie spiskowe są groźne, ponieważ często są wymierzone w grupy postrzegane jako wróg. „Polaryzują społeczeństwo i podsycają brutalny ekstremizm” – czytamy w infografikach. Grupy owe „to osoby o różnym pochodzeniu, wyznaniu lub orientacji seksualnej”.

„W kontekście COVID-19 często fałszywie obwiniano określone grupy za rozprzestrzenianie się wirusa w Europie, w tym osoby o przypuszczalnym pochodzeniu azjatyckim, Żydów, muzułmanów, Romów i osoby identyfikujące się jako osoby LGBTI+” – dowiadujemy się.

Jedną z infografik poświęcono antysemityzmowi. „Nie wszystkie teorie spiskowe dotyczą Żydów, ale Żydzi od wieków byli celem teorii spiskowych. Żydów obwiniano niesłusznie za momenty kryzysu, takie jak choroby, wojny i kryzysy gospodarcze. Niektóre z najczęstszych narracji antysemickich obejmują twierdzenia, że +Żydzi+ kontrolują rząd, media lub banki w złych celach” – napisano. W tym kontekście ostrzeżono, by uważać na „wiązanie rzekomego spisku z osobami lub grupami żydowskimi (np. rodziną Rothschildów lub filantropem George’em Sorosem)”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Google uniemożliwi czerpanie korzyści finansowych z materiałów podważających konsensus naukowy dot. pandemii COVID-19

Kresy.pl / ec.europa.eu

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz