Kilka organizacji i instytucji postanowiło walczyć z “teoriami spiskowymi” za pomocą infografik zamieszczonych w internecie.

Komisja Europejska poinformowała w piątek o połączeniu sił z UNESCO, Twitterem i Światowym Kongresem Żydów w celu zwiększenia świadomości obywateli na temat zagrożeń związanych z teoriami spiskowymi w internecie.

W ramach tej inicjatywy opublikowano nową serię infografik zawierających krótkie wyjaśnienia, dlaczego teorie spiskowe są niebezpieczne, zwłaszcza w czasach kryzysu i jak je identyfikować oraz jak skutecznie przeciwstawiać się im za pomocą faktów.

Jak stwierdzono na stronie KE, kryzys związany z epidemią COVID-19 stworzył podatny grunt pod teorie spiskowe, np. dotyczące powstania koronawirusa i jego rozprzestrzeniania. “Kryzys koronawirusa spowodował również wzrost poziomu mowy nienawiści w Internecie oraz ataków rasistowskich i antysemickich” – czytamy na stronie KE.

Nowe infografiki są dostępne na stronie internetowej Komisji oraz w mediach społecznościowych pod hasztagiem #ThinkBeforeSharing.

Z infografik wynika m.in., że teoria spiskowa to “przekonanie, że pewne wydarzenia lub sytuacje są potajemnie manipulowane zza kulis przez potężne siły z negatywnymi intencjami”. KE rekomenduje, że aby przekonać się, czy dany pogląd jest teorią spiskową, należy m.in. sprawdzić wiarygodność jego autora oraz źródła, na których jest oparty.

Zdaniem autorów akcji teorie spiskowe są groźne, ponieważ często są wymierzone w grupy postrzegane jako wróg. “Polaryzują społeczeństwo i podsycają brutalny ekstremizm” – czytamy w infografikach. Grupy owe “to osoby o różnym pochodzeniu, wyznaniu lub orientacji seksualnej”.

“W kontekście COVID-19 często fałszywie obwiniano określone grupy za rozprzestrzenianie się wirusa w Europie, w tym osoby o przypuszczalnym pochodzeniu azjatyckim, Żydów, muzułmanów, Romów i osoby identyfikujące się jako osoby LGBTI+” – dowiadujemy się.

Jedną z infografik poświęcono antysemityzmowi. “Nie wszystkie teorie spiskowe dotyczą Żydów, ale Żydzi od wieków byli celem teorii spiskowych. Żydów obwiniano niesłusznie za momenty kryzysu, takie jak choroby, wojny i kryzysy gospodarcze. Niektóre z najczęstszych narracji antysemickich obejmują twierdzenia, że +Żydzi+ kontrolują rząd, media lub banki w złych celach” – napisano. W tym kontekście ostrzeżono, by uważać na “wiązanie rzekomego spisku z osobami lub grupami żydowskimi (np. rodziną Rothschildów lub filantropem George’em Sorosem)”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Google uniemożliwi czerpanie korzyści finansowych z materiałów podważających konsensus naukowy dot. pandemii COVID-19

Kresy.pl / ec.europa.eu

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Kneblowanie ust trwa w najlepsze, po rasizmie, antysemityzmie, mowie nienawiści przyszła pora na teorie spiskowe. Co w następnym kroku?… Chrześcijaństwo?