Królewskie Holenderskie Siły Powietrzne wysyłają w kwietniu i maju do Bułgarii dwa myśliwce F-35, aby wesprzeć natowskie działania w regionie Morza Czarnego – podała w piątek bułgarska agencja prasowa BGNES.

Siły zbrojne Holandii planują rozmieścić w Bułgarii dwa myśliwce piątej generacji F-35 i personel pomocniczy w ramach wzmocnionej misji NATO Air Policing. Ma to się stać w kwietniu i maju br.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak wynika z wypowiedzi minister obrony Holandii Kajsy Ollongren, ruch ten ma związek z sytuacją wokół Ukrainy. „Podejmowane są wszelkie wysiłki, aby za pomocą dialogu i dyplomacji doprowadzić do deeskalacji sytuacji na Ukrainie. Ostatecznie leży to w interesie wszystkich zaangażowanych stron. Jednocześnie ważne jest, aby być przygotowanym na niechciany scenariusz, w którym negocjacje zawodzą” – oświadczyła Olongren.

BGNES zauważyła, że będzie to pierwszy raz, gdy F-35 w ramach NATO Air Policing będą wysłane do innego kraju sojuszniczego. Nie jest jasne, w której bułgarskiej bazie lotniczej będą stacjonować holenderskie samoloty.

Polska Agencja Prasowa podawała w piątek, że zamiar wysłania F-35 do Bułgarii ujawnił podczas debaty w parlamencie minister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoekstra. Samoloty będą w Bułgarii przechwytywać nieznane samoloty nad obszarem traktatowym NATO (tzw. Quick Reaction Alert).

Jak pisaliśmy, wcześniej Holandia była przeciwna pomocy wojskowej dla Ukrainy, ale, jak stwierdził podczas debaty Hoekstra, „sytuacja się zmieniła”. Teraz, jeśli Ukraina złoży wniosek o broń do NATO, Holandia będzie na to „otwarta”.

Przypomnijmy, że rosyjskie MSZ poinformowało w piątek, że „gwarancje bezpieczeństwa”, których Rosja chce od NATO, obejmują postanowienia zobowiązujące siły NATO do opuszczenia Rumunii i Bułgarii.

Nie tylko Holandia wysyła swoich żołnierzy w rejon Morza Czarnego. W środę prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że Francja wyśle ​​wojska do Rumunii w ramach operacji NATO w celu zapewnienia bezpieczeństwa państwom sojuszu wschodniego.

Kresy.pl / bgnes.bg

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz