Zgromadzenie polityczne Europejskiej Partii Ludowej (EPL) zdecydowało w środę o zawieszeniu rządzącej na Wegrzech partii Fidesz w prawach członka EPL. – podała Polska Agencja Prasowa. Szef Fideszu Viktor Orban twierdzi, że partia nie została zawieszona, lecz on sam jednostronnie ją zawiesił w prawach członka EPL do czasu wyjaśnienia wysuwanych wobec niej zarzutów.

Jak pisze PAP powołując się na swoje źródła, zgromadzenie polityczne EPL w Brukseli miało dość burzliwy przebieg. Najostrzej wobec partii Orbana występowali przedstawiciele Niemiec, Szwecji i Finlandii. Zawieszenie Fideszu poparł też Rafał Trzaskowski, który reprezentował Platformę Obywatelską. Prezydent Warszawy utrzymywał przy tym, że działania wobec Fideszu nie są wymierzone przeciw Węgrom a w całej sprawie chodzi o zasady.

Zawieszenie Fideszu poparło 190 delegatów, jedynie trzech było przeciw. Ostatecznie po małych poprawkach poparł je nawet sam Orban, choć wcześniej groził nawet opuszczeniem EPL w razie przyjęcia rezolucji mówiącej o „dobrowolnym” zawieszeniu jego partii. Jak podaje TVN24, później na konferencji prasowej premier Węgier mówił, że Fidesz nie został zawieszony, lecz jednostronnie zawiesił swoje prawa do czasu wyjaśnienia wysuwanych wobec niego zarzutów. W rezolucji przypomniano, że szef frakcji EPL w PE Manfred Weber zażądał od Orbana zakończenia kampanii billboardowej wymierzonej w George’a Sorosa i szefa KE Jeana-Claude Junckera, przeprosin za nazwanie „pożytecznymi idiotami” aktywnych zwolenników wyrzucenia Fideszu z EPL i wyjaśnienia sytuacji zwalczanego przez władze Węgier Uniwersytetu Środkowoeuropejskiego, założonego przez Sorosa.

Konsekwencją zawieszenia Fideszu będzie brak możliwości uczestniczenia jego przedstawicieli w spotkaniach EPL, pozbawienie prawa głosu oraz brak możliwości wysuwania swoich kandydatów na stanowiska w EPL. Dzisiejszy szczyt liderów EPL (w którym biorą udział m.in. szefowie rządów Niemiec, Irlandii, Bułgarii i Austrii) odbywający się przed posiedzeniem Rady Europejskiej odbędzie się już bez Orbana.

Według szefa węgierskiego rządu decyzja o dalszych losach Fideszu w EPL zapadnie po majowych wyborach do Europarlamentu. Dla oceny wywiązywania się Fideszu z postawionych warunków EPL powoła specjalną grupę „mędrców”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Juncker: w Europejskiej Partii Ludowej nie ma miejsca dla Orbana i Fideszu

Kresy.pl / PAP / TVN24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz