Założony przez kontrowersyjnego amerykańskiego miliardera George’a Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski (Central European University – CEU) w Budapeszcie poinformował w czwartek, że przeniesie swoje akredytowane w USA programy z węgierskiej stolicy do Wiednia. Jako powód częściowego wyprowadzenia działalności za granicę władze uczelni podały „niepewność co do wolności akademickiej”.

Jak podaje agencja AP, ruch CEU ma związek z węgierską ustawą o szkolnictwie wyższym z 2017 roku, która wprowadziła m.in. wymóg, by zagraniczne uniwersytety działające na Węgrzech miały placówki edukacyjne w swoich krajach pochodzenia. Tymczasem założony w 1991 roku przez Sorosa Uniwersytet Środkowoeuropejski jest zarejestrowany w USA a nie prowadzi tam działalności edukacyjnej. Ponadto zagraniczne uczelnie muszą podpisać edukacyjną umowę dwustronną z węgierskim rządem. Zdaniem krytyków tej ustawy została ona tak skrojona, by uderzyć w CEU.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Władze CEU twierdzą, że od miesięcy spełniają nowe wymagania wprowadzone przez Węgry, ponieważ ustanowiły w USA programy edukacyjne wspólnie z nowojorskim Bard College. Jednak zarzuciły premierowi Orbanowi, że utrzymuje uczelnię w „próżni prawnej” nie podpisując z nią umowy edukacyjnej.

„Wszystkie próby znalezienia rozwiązania, które umożliwiłoby CEU pozostanie instytucją przyznającą amerykańskie stopnie naukowe w Budapeszcie, nie powiodły się”. – oświadczyły dzisiaj władze budapesztańskiej uczelni.

W związku z tym zdecydowano, że od roku akademickiego 2019/2020 nowi studenci i doktoranci będą przyjmowani do filii w Wiedniu. Studenci, którzy już studiują, mają pozostać w Budapeszcie do końca studiów. Decyzja ma wejść w życie od 1 grudnia br. – władze uczelni mają nadzieję, że do tego czasu uda się im jednak porozumieć z węgierskim rządem.

Jak pisaliśmy, że węgierski rząd przyjął także inne przepisy, które zablokowały CEU możliwość prowadzenia na Węgrzech niektórych zajęć – w tym miesiącu wszedł na Węgrzech zakaz przyznawania węgierskich stopni naukowych z tzw. gender studies. Przy okazji wprowadzenia tych przepisów pojawiały się komentarze, że CEU będzie mogło prowadzić te zajęcia na studiach kończących się nadaniem amerykańskiego stopnia naukowego.

Przypomnijmy, że zdaniem węgierskiego premiera George Soros ma plan zlikwidowania państw narodowych m.in. poprzez masowy napływ imigrantów. Soros miał podjąć intensywne działania lobbystyczne na forum Parlamentu Europejskiego, by ten wywierał presję na Radę Europejską, na rzecz podjęcia przez nią ostatecznej decyzji w sprawie przesiedlania nielegalnych imigrantów do wszystkich państw UE.

Kresy.pl / AP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz