USA częściowo zniosą zakaz importu polskiej wieprzowiny

Departament Rolnictwa USA zniósł ograniczenia na import polskiej wieprzowiny – poinformowało w czwartek na Twitterze polskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak napisał resort polskiej dyplomacji Amerykanie znieśli zakaz importu wieprzowiny z Polski dzięki wspólnej interwencji MSZ, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

„Siła polskich argumentów przekonała Amerykanów, którzy wycofują się z czasowego zakazu importu polskiej wieprzowiny.” – napisało Ministerstwo Rolnictwa na Twitterze.

Amerykanie znieśli zakaz importu wieprzowiny pochodzącej z 16 polskich zakładów przetwórczych. Według MSZ restrykcje obowiązują wciąż wobec dwóch zakładów ze stref zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Decyzja ws. zawieszenia importu wieprzowiny z Polski zapadła w Waszyngtonie w ubiegły czwartek. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że rządowa agencja dokonała przeglądu polskich protokołów eksportowych. Nastąpiło to po tym, gdy w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA stwierdzono nieprzestrzeganie wymogów, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak pisaliśmy, od 19. października przedstawiciele polskich władz prowadzili z Amerykanami rozmowy, w czasie których dowodzili, że przyczyną wprowadzenia zakazu była „pomyłka”. Według Głównego Lekarza Weterynarii „doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso”. W trakcie spotkania z zastępcą ambasadora USA w Polsce Erikiem F. Greenem polscy urzędnicy przekazali stronie amerykańskiej wyjaśnienia dotyczące procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF.

USA są znaczącym odbiorcą polskiej wieprzowiny – w ubiegłym roku Amerykanie kupili od nas wieprzowinę wartą około 180 mln euro.

Kresy.pl / Twitter / Polskie Radio

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz