USA częściowo zniosą zakaz importu polskiej wieprzowiny

Departament Rolnictwa USA zniósł ograniczenia na import polskiej wieprzowiny – poinformowało w czwartek na Twitterze polskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Jak napisał resort polskiej dyplomacji Amerykanie znieśli zakaz importu wieprzowiny z Polski dzięki wspólnej interwencji MSZ, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Głównego Inspektoratu Weterynarii oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

„Siła polskich argumentów przekonała Amerykanów, którzy wycofują się z czasowego zakazu importu polskiej wieprzowiny.” – napisało Ministerstwo Rolnictwa na Twitterze.

Amerykanie znieśli zakaz importu wieprzowiny pochodzącej z 16 polskich zakładów przetwórczych. Według MSZ restrykcje obowiązują wciąż wobec dwóch zakładów ze stref zagrożonych wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Decyzja ws. zawieszenia importu wieprzowiny z Polski zapadła w Waszyngtonie w ubiegły czwartek. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że rządowa agencja dokonała przeglądu polskich protokołów eksportowych. Nastąpiło to po tym, gdy w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA stwierdzono nieprzestrzeganie wymogów, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób.

Jak pisaliśmy, od 19. października przedstawiciele polskich władz prowadzili z Amerykanami rozmowy, w czasie których dowodzili, że przyczyną wprowadzenia zakazu była “pomyłka”. Według Głównego Lekarza Weterynarii „doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso”. W trakcie spotkania z zastępcą ambasadora USA w Polsce Erikiem F. Greenem polscy urzędnicy przekazali stronie amerykańskiej wyjaśnienia dotyczące procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF.

USA są znaczącym odbiorcą polskiej wieprzowiny – w ubiegłym roku Amerykanie kupili od nas wieprzowinę wartą około 180 mln euro.

Kresy.pl / Twitter / Polskie Radio

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply