Szefowa ministerstwa przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz spotkała się w piątek z zastępcą ambasadora USA w Polsce Erikiem F. Greenem, by wyjaśnić „nieporozumienie” wokół handlu wieprzowiną z USA, które stało się przyczyną wprowadzenia przez amerykańskie władze zakazu sprowadzania tego mięsa z Polski. – podano na stronie internetowej ministerstwa.

Jak napisano, minister Emilewicz i Główny Lekarz Weterynarii Paweł Niemczuk wyjaśnili amerykańskiemu dyplomacie, że mięso, które trafiło na rynek amerykański spełniało wszystkie wymogi przepisów weterynaryjnych, w tym przepisów prawa europejskiego. Główny Lekarz Weterynarii tłumaczył, że „doszło do pomyłki związanej z określeniem statusu miejsc, z których pochodziło wyeksportowane mięso”.

W trakcie spotkania polscy goście przekazali również stronie amerykańskiej wyjaśnienia dotyczące procedur związanych z określaniem stref, gdzie obowiązują restrykcje związane z występowaniem ASF.

Strona polska ma nadzieję, że dostarczone wyjaśnienia spowodują cofnięcie decyzji o zakazie importu polskiej wieprzowiny do USA.

Przypomnijmy, że decyzja ws. zawieszenia importu wieprzowiny z Polski zapadła w Waszyngtonie w czwartek. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że rządowa agencja dokonała przeglądu polskich protokołów eksportowych. Nastąpiło to po tym, gdy w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA stwierdzono nieprzestrzeganie wymogów, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób.

Jak podał portal gazeta.pl, „pomyłkę” skrytykował Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej. Związkowcy przypomnieli, że wartość polskiej wieprzowiny sprzedanej do USA od początku roku wyniosła blisko 460 mln złotych. „Skutki zamknięcia granicy odczujemy bardzo szybko, gdyż niewyeksportowana wieprzowina zostanie w kraju wywołując dodatkową presją na ceny skupu żywca. Już następnego dnia po ogłoszeniu decyzji przez USA, zakłady mięsne ograniczyły skup żywca” – poinformował związek.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / mpit.gov.pl / gazeta.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz