Prof. Dudek ocenił wybory jako porażkę PiS

Znany politolog i historyk prof. Antoni Dudek ocenił, że wynik niedzielnych wyborów samorządowych to porażka partii rządzącej.

W wywiadzie dla gazety „Super Express” opublikowanym w poniedziałek, prof. Dudek uznał, że sondażowe wynik wskazują na „porażkę” Prawa i Sprawiedliwości. „To, że matematycznie wygrał wybory do sejmików, nie znaczy, że będzie rządzić w więcej niż dwóch, trzech województwach. A to jedyny sukces PiS w tych wyborach. Wielkie miasta – zdecydowanie klęska” – mówił o wyborczym wyniku politolog.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Prof. Dudek wskazywał, że kandydaci partii rządzącej przegrali we wszystkich dużych miastach. Nawet w Kielcach dotychczas rządzący w tym mieście polityk związany z PiS przegrał już w pierwszej turze. Do drugiej tury w metropoliach wszedł tylko Kacper Płażyński w Gdańsku, według politologa „raczej bez większych szans na wygraną” w drugiej turze.

W dodatku „nie został zrealizowany najważniejszy cel kampanii, czyli zabicie PSL. Ludowcy uzyskali najprawdopodobniej bardzo dobry wynik do sejmiku. To w połączeniu z wynikiem Koalicji Obywatelskiej oznacza, że na tym szczeblu najprawdopodobniej rządzić będzie sojusz Koalicja Obywatelska – PSL. Ale nie PiS” – podkreślił prof. Dudek. Zaznaczył, że obie te listy zebrały łącznie więcej głosów niż komitet wyborczy PiS. „Prezesowi Jarosławowi Kaczyńskiemu w przemówieniu powyborczym wyrwało się wezwanie, by „zachować spokój”. Takiego czegoś nie mówi polityk, który właśnie odniósł zwycięstwo” – podsumował politolog.

Komentując wynik wyborów prezydenta Warszawy, prof Dudek ocenił, że „w Warszawie odbył się po prostu plebiscyt nad rządami PiS” a warszawski elektorat jest liberalny i ze względów ideologicznych opozycyjny wobec „surowych, ostrych rządów PiS”.

Czytaj także: Flamandzcy nacjonaliści wracają do gry

se.pl/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz