USA wstrzymują import wieprzowiny z Polski

Stany Zjednoczone wstrzymały import wieprzowiny z Polski z powodu ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. Amerykanie chcą zapobiec przedostaniu się choroby do USA.

O sprawie poinformowała agencja Reutera. Decyzja ws. zawieszenia importu wieprzowiny z Polski zapadła w Waszyngtonie w czwartek. Powodem tego jest szybkie rozprzestrzenianie się ASF w Chinach, a także w krajach Europy Wschodniej. Jak podkreśla Reuters, Stany Zjednoczone są wolne od tej choroby i pragną ten stan utrzymać.

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych poinformował, że rządowa agencja dokonała przeglądu polskich protokołów eksportowych. Nastąpiło to po tym, gdy w jednym z zakładów eksportujących wieprzowinę do USA stwierdzono nieprzestrzeganie wymogów, mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się poważnych chorób. Amerykański departament wyjaśnił też, że współpracuje z pracownikami służb celnych i służb ochrony granic, w celu usprawnienia kontroli bezpieczeństwa bagaży pasażerskich pochodzących z Polski.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W grudniu ub. roku ówczesny minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel wskazał na możliwe przyczyny pojawienia się Afrykańskiego Pomoru Świń pod Warszawą. Jego zdaniem, to efekt celowego działanie lub ukraińskiej żywności importowanej do Polski. Planowano też budowę specjalnego płotu wzdłuż wschodniej granicy, mającego chronić przed dzikami chorymi na ASF. W czerwcu br. nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oświadczył, że nie widzi większego sensu w budowie takiego ogrodzenia.

– Dzisiaj w Polsce, z terenów zagrożonych ASF (afrykańskim pomorem świń), jest utrudniony handel zbożem, słomą, nie można tego przewozić. Na Ukrainie z ASF nie walczy się w ogóle. Unia Europejska w ramach porozumienia wydała zgodę na bezcłowy przywóz 1,5 mln ton zboża z Ukrainy. Polski też do dotyczy. Jaką mamy pewność, że to zboże z Ukrainy nie pochodzi z terenów objętych lub zagrożonych ASF? Podobnie słoma. Jeżeli tam się z tym nie walczy, to to wszystko może do nas przyjechać. W Polsce są ograniczenia, które obowiązują takiego kapitału zagranicznego – mówił w rozmowie z portalem Kresy.pl prezes Unii Warzywno-Ziemniaczanej, wcześniej także Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw.

Reuters / wprost.pl / Kresy.pl

Oceń ten artykuł
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz