Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker potwierdził, że domagał się usunięcia Fideszu, partii premiera Węgier z Europejskiej Partii Ludowej. Argumentował, że wypowiedzi Orbana są sprzeczne z „chrześcijańsko-demokratycznymi wartościami EPL”.

W piątkowym wywiadzie dla francuskiego dziennika Le Monde szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker potwierdził wcześniejsze doniesienia o tym, że opowiada się za usunięciem Viktora Orbana i jego partii Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Dla Viktora Orbana nie ma już miejsca w EPL – powiedział Juncker. Przyznał, że publicznie wyraził taką opinię na forum tej frakcji w Parlamencie Europejskim. – Powiedziałem im [to] podczas szczytu EPL w Salzburgu we wrześniu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Zobacz: Przewodniczący Komisji Europejskiej do Orbana: dyktator nadchodzi [+VIDEO]

Szef KE jako powód wymienił sprzeczności między wypowiedziami Orbana a „chrześcijańsko-demokratycznymi wartościami EPL”:

– Nawet jeśli mam szacunek dla tego człowieka, to widzę wiele sprzeczności między tym co mówi, a chrześcijańsko-demokratycznymi wartościami, na których opiera się EPL. Jeśli nie da nam gwarancji, że będzie szanował podstawowe wartości EPL i jej program wyborczy, to będzie musiał odejść.

Przeczytaj:Orban: Kryzysowi demograficznemu zaradzić może polityka prorodzinna, a nie imigracja

Czytaj także: „Salvini jest moim bohaterem”. Orban chwali nową politykę migracyjną Włoch

Kilka tygodni temu szef kancelarii węgierskiego rządu Antal Rogán ujawnił, że podczas szczytu Europejskiej Partii Ludowej Juncker domagał się usunięcia Fideszu z tej partii. Jego inicjatywa została jednak odrzucona.

Przeczytaj: Orban chwali europejską inicjatywę Bannona

Le Monde / MTI / HungaryJournal.hu / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz