Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker potwierdził, że domagał się usunięcia Fideszu, partii premiera Węgier z Europejskiej Partii Ludowej. Argumentował, że wypowiedzi Orbana są sprzeczne z „chrześcijańsko-demokratycznymi wartościami EPL”.

W piątkowym wywiadzie dla francuskiego dziennika Le Monde szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker potwierdził wcześniejsze doniesienia o tym, że opowiada się za usunięciem Viktora Orbana i jego partii Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej (EPL).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

851.62 PLN    (3.87%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Dla Viktora Orbana nie ma już miejsca w EPL – powiedział Juncker. Przyznał, że publicznie wyraził taką opinię na forum tej frakcji w Parlamencie Europejskim. – Powiedziałem im [to] podczas szczytu EPL w Salzburgu we wrześniu.

Zobacz: Przewodniczący Komisji Europejskiej do Orbana: dyktator nadchodzi [+VIDEO]

Szef KE jako powód wymienił sprzeczności między wypowiedziami Orbana a „chrześcijańsko-demokratycznymi wartościami EPL”:

– Nawet jeśli mam szacunek dla tego człowieka, to widzę wiele sprzeczności między tym co mówi, a chrześcijańsko-demokratycznymi wartościami, na których opiera się EPL. Jeśli nie da nam gwarancji, że będzie szanował podstawowe wartości EPL i jej program wyborczy, to będzie musiał odejść.

Przeczytaj:Orban: Kryzysowi demograficznemu zaradzić może polityka prorodzinna, a nie imigracja

Czytaj także: „Salvini jest moim bohaterem”. Orban chwali nową politykę migracyjną Włoch

Kilka tygodni temu szef kancelarii węgierskiego rządu Antal Rogán ujawnił, że podczas szczytu Europejskiej Partii Ludowej Juncker domagał się usunięcia Fideszu z tej partii. Jego inicjatywa została jednak odrzucona.

Przeczytaj: Orban chwali europejską inicjatywę Bannona

Le Monde / MTI / HungaryJournal.hu / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz