Sojusz producentów europejskich AEGIS Europe wzywa UE do podjęcia zdecydowanych działań ochronnych przed strategicznym naciskiem eksportowym producentów z krajów trzecich i „wielkim przejęciem” europejskich firm produkcyjnych – napisano w opublikowanym 3 kwietnia liście europejskich przemysłowców.

AEGIS Europe zrzesza 23 europejskie firmy z wielu branż – od metalowej i wydobywczej, po energetyczną i transportową. Produkują one na terenie UE, gdzie zapewniają “miliony miejsc pracy”. Członkowie AEGIS Europe generują łącznie ponad 500 miliardów euro rocznego obrotu.

CZYTAJ TAKŻE: “Rz”: Ekonomiczne konsekwencje koronawirusa mogą być większe niż sądzili najwięksi pesymiści

Po ostatnim kryzysie chińskie koncerny wręcz przebierały w bankrutujących europejskich firmach. Przemysł boi się, że taka sytuacja może się powtórzyć. Chiny byłyby głupie, gdyby nie skorzystały z okazji, ale Unia Europejska byłaby głupia, gdyby na to pozwoliła – napisał na Twitterze Milan Nitzschke, dyrektor zarządzający SL NaturEnergie Group i rzecznik AEGIS Europe.

 

Kryzys może być kroplą, która przeleje czarę dla wielu gałęzi przemysłu UE, które zmagają się z nieuczciwym, drapieżnym importem. UE musi podjąć zdecydowane środki w celu ochrony firm produkcyjnych, zapobieżenia strategicznemu naciskowi eksportowemu producentów z krajów trzecich i uniknięcia wielkiego przejęcia przemysłu – mówi cytowany w liście Inès Van Lierde, prezes AEGIS Europe.

W liście skierowanym do Ursuli van der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej, Sojusz wzywa do ochrony przemysłu podczas kryzysu i po jego zakończeniu. Przemysłowcy przypominają także, że przemysł wytwórczy jest kręgosłupem gospodarki.

CZYTAJ TAKŻE: Media: Rekordowe załamanie w polskim przemyśle. Recesja jest już faktem

AEGIS Europe apeluje o wzmocnienie ochrony europejskiego rynku i zwiększoną kontrolę zagranicznych inwestycji. Warunki wolnego handlu muszą być zrównoważone potrzebą ochrony przemysłu UE przed nieuczciwymi, drapieżnymi i antykonkurencyjnymi praktykami – przekonuje Van Lierde.

Wedle AEGIS należy wprowadzić na szerszą skalę środki ochrony rynku oraz wypracować sposoby skuteczniejszej reakcji na bezpośrednie szkody wyrządzane dumpingiem i nielegalnym subsydiowaniem. Unia powinna zabezpieczyć także ciągłość funkcjonowania rynku wewnętrznego i szczególnie wspomagać firmy zmagające się z nieuczciwą konkurencją. AEGIS Europe zwraca również uwagę na potrzebę stworzenia międzynarodowego instrumentu zamówień publicznych.

Kresy.pl / aegiseurope.eu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply