Największy niemiecki kredytodawca Deutsche Bank ma zamiar w ramach restrukturyzacji zmniejszyć liczbę pracowników o 18 tysięcy. W niedzielę Deutsche Bank poinformował o swoich planach.

Po spotkaniu rady nadzorczej Deutsche Bank poinformował, że będzie realizował “dalekosiężny” program restrukturyzacji, który ma kosztować 7,4 mld euro. Do 2022 roku zatrudnienie w niemieckim banku ma zmniejszyć się o jedną piątą do 74 tys. pracowników.

Szef DB Christian Sewing określił plan mianem “najbardziej fundamentalnej transformacji Deutsche Bank od dziesięcioleci” i “restartu Deutsche Banku”.

Firma już zwalnia pracowników – w ciągu ostatniego roku zredukowano zatrudnienie o 6 tysięcy etatów.

Jak stwierdza agencja dpa, kryzys finansowy sprzed dziesięciu lat mocno uderzył Deutsche Bank, który ma trudności z osiąganiem zysków w związku z nowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa nałożonymi na banki w następstwie kryzysu. W 2018 roku Deutsche Bank osiągnął zysk przed opodatkowaniem, po raz pierwszy od 2014 roku.

Kierownictwo banku oczekuje, że plan restrukturyzacji obniży wyniki drugiego kwartału o około trzy miliardy euro, powodując stratę netto w wysokości 2,8 miliarda. Na koniec roku DB prawdopodobnie znajdzie się znowu pod kreską. Bank nie planuje wypłaty dywidendy ani w tym, ani w przyszłym roku.

W ciągu ostatnich czterech lat kapitalizacja Deutsche Bank spadła o 75 procent, co czyni go potencjalnym celem przejęcia przez większych graczy. W piątek akcje DB były warte w sumie 15 mld euro – znacznie mniej od takich potęg jak HSBC (165 mld euro), hiszpańskiego Banco Santander (69 mld) i francuskiego BNP Paribas (54 mld).

Christian Sewing, który objął DB w 2018 roku, podjął próbę skoncentrowania działalności banku w obszarach generujących stabilne przychody, takich jak bankowość detaliczna i bankowość transakcyjna dla przedsiębiorstw. W niedzielę ogłoszono, że firma wycofa się z giełdowej działalności inwestycyjnej.

CZYTAJ TAKŻE: PKO BP prześcignął niemiecki Deutsche Bank – pod względem wartości giełdowej

Kresy.pl / dpa / AFP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply