Ukraina otrzymała pierwszą partię ropy naftowej z USA

Tankowiec z 75 tysiącami ton amerykańskiej ropy naftowej zacumował w sobotę w porcie w Odessie. – podaje ukraińskojęzyczny serwis Deutsche Welle.

Pływający pod banderą Hongkongu tankowiec Wisdom Venture dostarczył do portu w Odessie 75 tysięcy ton amerykańskiej ropy naftowej sortu Bakken. Według kierownictwa odeskiego portu jest to pierwsza w historii dostawa amerykańskiej ropy na Ukrainę bezpośrednio z USA.

Ropa została zakupiona przez firmę „Ukrtatnafta” w celu dalszego przetworzenia jej w rafinerii w Krzemieńczuku. Surowiec będzie przetransportowany do rafinerii rurociągiem „Odessa-Krzemieńczuk”.

Jak zauważył szef administracji portu w Odessie Ihor Tkaczuk, port ten ma duże doświadczenie z przyjmowaniem ładunków ropy naftowej. „Kiedyś przez port przechodziy tranzytem duże ilości ropy z Rosji i Kazachstanu, wenezuelska [ropa] dla rafinerii w Mozyrzu na Białorusi. Teraz regularnie cumują tankowce z surowcem z Azerbejdżanu. Nowym dostawom ze Stanów Zjednoczonych również będzie zapewniona wysoka jakość usług przeładunkowych” – powiedział Tkaczuk.

Według Deutsche Welle planowane są następne dostawy ropy z USA. Następny tankowiec z ropą Bakken może zawinąć do Odessy już w sierpniu.

Ropa Bakken pochodzi z jednych z największych w świecie złóż łupkowych z rozpoznanymi zapasami węglowodorów o wielkości 3,65 mld baryłek. Złoże Bakken leży na terenie amerykańskich stanów Dakota Północna i Montana oraz kanadyjskich prowincji Saskatchewan i Manitoba.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja wprowadza embargo na eksport ropy i produktów naftowych na Ukrainę

Kresy.pl / Deutsche Welle
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz