Rząd Austrii od 14 kwietnia zacznie uchylać ograniczenia wprowadzone w celu zwalczania epidemii koronawirusa. Zapowiedział to w poniedziałek na konferencji prasowej kanclerz tego kraju Sebastian Kurz.

Jak podaje portal Politico, Austria jest pierwszym państwem UE, które ma zamiar poluzować restrykcje związane z walką z epidemią. Kanclerz Kurz powiedział na konferencji prasowej, że Austriacy mogą spodziewać się „zmartwychwstania po Wielkanocy”.

Przy zachowaniu ścisłych warunków higienicznych po 14 kwietnia będą mogły być otwarte sklepy o powierzchni do 400 metrów kwadratowych, które nie oferują produktów pierwszej potrzeby. Od pierwszego maja będą mogły pracować pozostałe placówki handlowe, galerie a także zakłady fryzjerskie.

W połowie kwietnia rząd zdecyduje, kiedy będą mogły wznowić działalność restauracje i hotele. Nie stanie się to jednak wcześniej niż w połowie maja. Przeprowadzanie imprez masowych będzie zakazane co najmniej do końca czerwca.

Od poniedziałku w Austrii obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych w supermarketach przez kupujących. Rząd zapowiedział też wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek w transporcie publicznym i w sklepach, które zaczną działać po 14 kwietnia. Osoby, dla których zabraknie maseczek, mogą w inny sposób zakrywać usta i nos, na przykład szalikiem.

Poluzowanie ograniczeń jest możliwe dzięki ustabilizowaniu się liczby osób hospitalizowanych oraz zmniejszeniu dziennego tempa przyrostu nowych zachorowań do wartości jednocyfrowych. Zdaniem kanclerza Kurza jest to wynik szybszej i bardziej zdecydowanej reakcji rządu na epidemią, niż w innych krajach. Trzy tygodnie temu w Austrii zamknięto szkoły, bary, restauracje, teatry, część sklepów i innych miejsc spotkań. Ci, którzy mieli taką możliwość, przeszli na pracę w domu. Wszelkie nieuzasadnione wyjścia z domu zostały zakazane.

W Austrii zanotowano do dzisiaj 12 tys. zachorowań na COVID-19 przy ponad 111 tys. testów. Zmarło 220 pacjentów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Kanclerz Austrii: Ograniczenia będą obowiązywały dopóki nie zostanie stworzona skuteczna szczepionka na koronawirusa

Kresy.pl / Politico / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz