Premier Węgier Viktor Orban ogłosił w niedzielę 7-punktowy plan wspierania węgierskich rodzin. – donosi Daily News Hungary.

Orban przedstawił swój plan w Budapeszcie w trakcie corocznego wystąpienia o stanie państwa. Jak twierdził, receptą na demograficzne problemy Węgier nie jest imigracja, lecz zwiększenie dzietności, do czego ma doprowadzić prezentowany przez niego plan.

Premier Węgier zapowiedział wprowadzenie preferencyjnych pożyczek w wysokości 10 mln forintów (31 tys. euro) dla każdej kobiety po raz pierwszy wychodzącej za mąż przed 40 rokiem życia. Po urodzeniu pierwszego dziecka spłata pożyczki będzie zawieszona na 3 lata. Po urodzeniu drugiego dziecka jedna trzecia pożyczki zostanie umorzona. Trzecie dziecko zagwarantuje całkowite umorzenie pożyczki.

Według planu Orbana kobiety, które urodziły co najmniej czworo dzieci będą dożywotnio zwolnione z podatku dochodowego. Władze rozszerzą istniejący już program preferencyjnych pożyczek na zakup domu. Dotychczas rząd dawał milion forintów na spłatę takich pożyczek za każde dziecko powyżej drugiego w rodzinie. Teraz program zostanie poszerzony na rodziny z co najmniej dwójką dzieci.

Rząd pomoże także rodzinom z co najmniej trójką dzieci w zakupie samochodu – przy kupnie auta na co najmniej 7 osób takie rodziny dostaną dotację w wysokości 2,5 mln forintów (8 tys. euro).

Węgierskie władze obiecują również budowę 21 tys. żłobków w ciągu trzech lat. Dziadkowie otrzymają prawo do wynagrodzenia za opiekę nad wnukami w zastępstwie rodziców.

Według Orbana Węgry są miejscem, gdzie każdy będzie czerpał korzyści z bycia Węgrem. Obiecał, że każdy będzie miał pracę i dom, każde dziecko będzie miało dostęp do żłobka, przedszkola, szkoły, szkolnych obiadów i podręczników. Państwo ma wspierać też młodych ludzi i zapewnić szacunek na starość dla seniorów.

W swojej mowie węgierski premier nazwał Brukselę „twierdzą nowego internacjonalizmu” posługującą się imigracją jako narzędziem. Wskazał na istnienie sił, które chcą „otwartych społeczeństw” i świata bez narodów, za to z ponadnarodowym rządem światowym. Według niego kraje, które są celem migrantów, doświadczają powstania „chrześcijańsko-muzułmańskiego świata z kurczącą się liczbą chrześcijan”. „Ale my, mieszkańcy Europy Środkowej, wciąż mamy przyszłość we własnych rękach” – mówił Orban.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak podaje agencja dpa, w 2016 roku współczynnik dzietności na Węgrzech wyniósł 1,45.

CZYTAJ TAKŻE: Orban zapowiedział program walki ze spadkiem urodzeń na Węgrzech

Kresy.pl / Daily News Hungary / dpa

Orban ogłosił plan wspierania węgierskich rodzin
5 (100%) 6 głosów.

Tagi: , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz