Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała Polskiemu Radiu, że sprawa Iranu będzie głównym tematem wystąpienia premiera Binjamina Netanjahu podczas warszawskiej konferencji ws. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Według Informacyjnej Agencji Radiowej Azari w wywiadzie, który zostanie opublikowany w poniedziałek, potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi, że Netanjahu skupi się w swoim przemówieniu na kwestii „zagrożenia ze strony Iranu”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Myślimy, że Iran oszukuje wszystkich. Nie tylko my o tym myślimy, ale także w Unii Europejskiej jest dyskusja na ten temat i wszyscy są zaniepokojeni kierunkami w których Iran podąża” – mówiła izraelska dyplomatka. Wśród zagrożeń ze strony Iranu wymieniła „akty terrorystyczne na ziemiach europejskich” oraz „prace Iranu w kierunku nowych zbrojeń”.

Azari powiedziała też, że warszawski szczyt będzie dla Netanjahu „wspaniałą okazją” do spotkania z ministrami spraw zagranicznych państw arabskich, z którymi Izrael nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych.

Wcześniej w sobotę agencja dpa podała, że premier Izraela po warszawskiej konferencji nie pojedzie na coroczną konferencję w sprawie bezpieczeństwa w Monachium (MSC). Oficjalnych powodów tej decyzji nie podano. Spekuluje się, że Netanjahu mógł odwołać wyjazd do Monachium, ponieważ wybiera się tam minister spraw zagranicznych Iranu. Wśród innych możliwych powodów wymienia się śledztwo korupcyjne izraelskiej prokuratury przeciw Netanjahu oraz zbliżające się wybory parlamentarne w Izraelu. Na monachijską konferencję Izrael wyśle niższych rangą urzędników ministerstw obrony i spraw zagranicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael zadowolony z organizowanej w Warszawie konferencji ws. Bliskiego Wschodu

Przypomnijmy, że według wcześniejszych ustaleń radia RMF FM sekretarz stanu USA Mike Pompeo wygłosi w Warszawie przemówienie poświęcone „destabilizującemu wpływowi Iranu na sytuację w regionie”. Jest to zgodne z jego wypowiedzią, w której jako pierwszy, jeszcze przed polskimi władzami, zapowiedział organizację warszawskiej konferencji. O tym, że na konferencji prym ma wieść także premier Izraela Binjamin Netanjahu (pełniący obecnie także obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela), który ma mieć ostre antyirańskie wystąpienie, pisały media w Izraelu.

Oficjalnie władze USA i Polski zapewniają, że konferencja nie będzie miała antyirańskiego charakteru.

PRZECZYTAJ: Szef MSZ Iranu: Polska gospodarzem antyirańskiego cyrku

Kresy.pl / Polskie Radio

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz