Ambasador Izraela w Polsce Anna Azari powiedziała Polskiemu Radiu, że sprawa Iranu będzie głównym tematem wystąpienia premiera Binjamina Netanjahu podczas warszawskiej konferencji ws. bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.

Według Informacyjnej Agencji Radiowej Azari w wywiadzie, który zostanie opublikowany w poniedziałek, potwierdziła wcześniejsze zapowiedzi, że Netanjahu skupi się w swoim przemówieniu na kwestii „zagrożenia ze strony Iranu”.

„Myślimy, że Iran oszukuje wszystkich. Nie tylko my o tym myślimy, ale także w Unii Europejskiej jest dyskusja na ten temat i wszyscy są zaniepokojeni kierunkami w których Iran podąża” – mówiła izraelska dyplomatka. Wśród zagrożeń ze strony Iranu wymieniła „akty terrorystyczne na ziemiach europejskich” oraz „prace Iranu w kierunku nowych zbrojeń”.

Azari powiedziała też, że warszawski szczyt będzie dla Netanjahu „wspaniałą okazją” do spotkania z ministrami spraw zagranicznych państw arabskich, z którymi Izrael nie utrzymuje stosunków dyplomatycznych.

Wcześniej w sobotę agencja dpa podała, że premier Izraela po warszawskiej konferencji nie pojedzie na coroczną konferencję w sprawie bezpieczeństwa w Monachium (MSC). Oficjalnych powodów tej decyzji nie podano. Spekuluje się, że Netanjahu mógł odwołać wyjazd do Monachium, ponieważ wybiera się tam minister spraw zagranicznych Iranu. Wśród innych możliwych powodów wymienia się śledztwo korupcyjne izraelskiej prokuratury przeciw Netanjahu oraz zbliżające się wybory parlamentarne w Izraelu. Na monachijską konferencję Izrael wyśle niższych rangą urzędników ministerstw obrony i spraw zagranicznych.

CZYTAJ TAKŻE: Izrael zadowolony z organizowanej w Warszawie konferencji ws. Bliskiego Wschodu

Przypomnijmy, że według wcześniejszych ustaleń radia RMF FM sekretarz stanu USA Mike Pompeo wygłosi w Warszawie przemówienie poświęcone „destabilizującemu wpływowi Iranu na sytuację w regionie”. Jest to zgodne z jego wypowiedzią, w której jako pierwszy, jeszcze przed polskimi władzami, zapowiedział organizację warszawskiej konferencji. O tym, że na konferencji prym ma wieść także premier Izraela Binjamin Netanjahu (pełniący obecnie także obowiązki ministra spraw zagranicznych Izraela), który ma mieć ostre antyirańskie wystąpienie, pisały media w Izraelu.

Oficjalnie władze USA i Polski zapewniają, że konferencja nie będzie miała antyirańskiego charakteru.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

PRZECZYTAJ: Szef MSZ Iranu: Polska gospodarzem antyirańskiego cyrku

Kresy.pl / Polskie Radio

Azari: sprawa Iranu głównym tematem wystąpienia Netanjahu w Warszawie
5 (100%) 3 głosów.

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz