Niemiecka agencja prasowa dpa dopatrzyła się w słowach Viktora Orbána groźby wystąpienia Węgier z Unii Europejskiej.

Premier Węgier Viktor Orbán wygłosił w sobotę w Budapeszcie orędzie o stanie państwa inaugurujące jednocześnie kampanię wyborczą na Węgrzech. Zdaniem agencji dpa zasugerował w nim możliwość wyjścia Węgier z Unii Europejskiej, jeśli nie będzie ona tolerować odrębności krajów Europy Środkowo-Wschodniej.

W przemówieniu Orbán zarzucił Unii Europejskiej, że prowadzi „świętą wojnę, dżihad” pod hasłem rządów prawa. Węgierski premier sprzeciwił się ocenie, że w krajach takich jak Węgry czy Polska dochodzi do demontażu rządów prawa.

„Dla nich rządy prawa są środkiem, za pomocą którego chcą przekształcić nas w swoje podobieństwo” – mówił. „Nie są zainteresowani faktami ani argumentami; toczą świętą wojnę, dżihad rządów prawa” – dodawał. Deklarował, że Węgry nie chcą upodobnić się do Europy Zachodniej, wskazując na różnice w poglądach na temat europejskich wartości, przyszłości narodów i rodziny.

Odnosząc się do referendum w sprawie ochrony dzieci przed propagandą LGBT, które odbędzie się w tym samym czasie co wybory parlamentarne, powiedział: „Ojciec jest mężczyzną, matka jest kobietą, a nasze dzieci nie zostaną pozostawione bez ochrony”.

Twierdził, że Węgry chcą utrzymać spójność UE „pomimo rosnącej alienacji kulturowej”, dlatego Budapeszt kilkakrotnie składał „oferty tolerancji” zarówno Brukseli, jak i Berlinowi. „Nie ma innego rozwiązania, jak tylko tolerancja. Tylko w ten sposób możemy znaleźć wspólną drogę” – mówił Orbán. Dpa odebrała te słowa jako sugestię wyjścia Węgier z UE. Agencja zaznaczyła, że węgierski premier wcześniej unikał takich deklaracji.

Portal Hungary Today podaje, iż Orbán tłumaczył “głębokie różnice między Brukselą a Węgrami” tym, że kraje zachodnie nie przeżyły komunizmu. „Nie mieliśmy po prostu wolności; walczyliśmy o nią” – mówił. „A oni wierzą, że ich liberalna demokracja pokonała komunizm… George Soros jest ich bohaterem” – dodawał.

Wybory parlamentarne na Węgrzech odbędą się 3 kwietnia br.

CZYTAJ TAKŻE: Krótka popularność węgierskiej opozycji

Kresy.pl / nordot.app / hungarytoday.hu

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply