W środę we włoskim mieście Cassino odbyło się odsłonięcie pomnika Wojtka, niedźwiedzia, który 75. lat temu w szeregach 2. Korpusu Polskiego brał udział w bitwie pod Monte Cassino. Jak podała Polska Agencja Prasowa, odsłonięcie pomnika misia zainaugurowało tegoroczne obchody rocznicy słynnej bitwy.

Pomnik Wojtka stanął na Piazza XV Febbraio z inicjatywy byłego burmistrza miasta Carla Marii D’Alessandro. Przedstawia on 1,5-metrową sylwetkę niedźwiedzia stojącego na tylnych łapach. Ważącą 250 kg rzeźbę wykonano z cennego marmuru. Przy pomniku umieszczono tabliczkę z napisem w językach włoskim, angielskim i polskim: „Pamięci misia Wojtka, przyjaciela żołnierzy, służącego wiernie w latach 1942-1947 w Korpusie generała Władysława Andersa. Ocalić od zapomnienia”.

W odsłonięciu pomnika wzięły udział miejscowe władze, przedstawiciele polskiej ambasady, senator i sekretarz stanu ds. dialogu międzynarodowego Anna Maria Anders, córka dowódcy 2. Korpusu gen. Władysława Andersa, skauci, harcerze z Polski oraz liczni mieszkańcy Cassino.

Jest to już drugi pomnik Wojtka we Włoszech. Wcześniej, w 2015 roku pomnik niedźwiedzia Wojtka powstał w mieście Imola w Emilii-Romanii. Pomnik Wojtka stoi także w Edynburgu, gdzie niedźwiedź żył po zakończeniu II wojny światowej w miejscowym zoo.

Wojtek był syryjskim niedźwiedziem brunatnym „adoptowanym” przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim generała Władysława Andersa. Niedźwiedź był obecny na Monte Cassino podczas słynnej bitwy, podczas której miał pomagać polskim żołnierzom w noszeniu skrzynek z amunicją. Wcześniej przeszedł z żołnierzami Andersa cały ich szlak bojowy z Iranu do Włoch. Był oficjalnie wciągnięty na stan kompanii w stopniu kaprala.

Jak podaje PAP, główne uroczystości rocznicowe bitwy pod Monte Cassino odbędą się w sobotę z udziałem prezydentów Polski i Włoch. W ramach obchodów w środę w opactwie benedyktynów na Monte Cassino otwarto dwie wystawy – jedna przedstawia historię 2. Korpusu a druga pt. „Z nieludzkiej ziemi do Włoch – żołnierz i artysta” – obrazy namalowane przez uczestnika bitwy Tadeusza Wojnarskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Miś Wojtek a Polska Polityka Historyczna

Kresy.pl / PAP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz