Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na antenie Polsat News wyraził swoje zdanie o monumencie “Rzeź Wołyńska” oraz odniósł się do słów Prezesa Związku Ukraińców w Polsce Mirosława Skórki.

W poniedziałek prezes IPN udzielił wywiadu w programie “Gość Wydarzeń” na antenie Polsat News. Karol Nawrocki wyraził swoje zdanie o monumencie “Rzeź Wołyńskia” autorstwa Andrzeja Pityńskiego, który został odsłonięty w niedzielę, w Domostawie.

Powiedział, że dobrze, iż pomniki dotyczące rzezi wołyńskiej powstają w całym kraju. Zaznaczył, że odsłonięty niedawno monument “wygląda estetycznie, bo ludobójstwo było przerażające”.

“Ten pomnik oddaje estetykę twórcy, dobrze że powstają pomniki ludobójstwa (…). Wygląda estetycznie, bo ludobójstwo wołyńskie było tak przerażające” – powiedział Karol Nawrocki na antenie Polsat News.

Redaktor zwrócił uwagę rozmówcy, że pomnik nie spodobał się prezesowi Związku Ukraińców w Polsce Mirosławowi Skórce. Przypomnijmy, przewodniczący Związku na antenie Polsatu powiedział: “Nie jest to rzecz, która ma na celu upamiętnić – co jest niezwykle potrzebne – to, co się działo, tylko ma na celu rozbudzić i budzić czy utrzymywać nienawiść w relacjach polsko-ukraińskich. To są dwie zupełnie inne opowieści.”

Karol Nawrocki odniósł się do tych słów i powiedział, że pomnik jest adekwatny do wydarzeń historycznych oraz do tego co zrobili ukraińscy nacjonaliści ze 120 tys. Polaków. Zaznaczył, że nie ma narodów wybranych do przeżywania swojej historii.

“Ten pomnik jest adekwatny do wydarzeń wydarzeń historycznych (…). Mamy prawo do kultywowania historii – odpowiedział historyk.Według prezesa IPN “pomnik jest adekwatny do tego, co ukraińscy nacjonaliści zrobili 120 tys. polskim sąsiadom. Uznaję, że nie ma narodów wybranych do przeżywania swojej historii (…). Polska ma prawo do zachowywania pamięci” – Prezes IPN Karol Nawrocki w wywiadzie dla Polsat News.

Pomnik “Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został odsłonięty w Domostawie (gm. Jarocin) w województwie podkarpackim. Stoi na parkingu MOP w pobliżu trasy S-19, będącej częścią Via Carpatia.

O tym, że pomnik autorstwa Andrzeja Pityńskiego stanie w Domostawie, zdecydowała w kwietniu 2021 roku rada gminy. Wójt gminy Zbigniew Walczak jeszcze w 2018 roku uzgodnił tę lokalizację z autorem. Wyrazili na nią także zgodę fundatorzy monumentu – Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce.

Kamień węgielny pod pomnik „Rzeź Wołyńska” wmurowano 10 lipca 2022 roku, w przeddzień 79 rocznicy krwawej niedzieli na Wołyniu. Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Pomnika został wójt gminy Jarocin Zbigniew Walczak. Natomiast przewodniczącym Komitetu Honorowego został zmarły w styczniu br. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan środowisk kresowych. Prace budowlane sfinansowano ze składek społecznych, prowadzonych w Polsce i wśród Polonii.

Pomnik „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego został odlany w 2017 roku w brązie w Gliwickim Zakładzie Urządzeń Technicznych i do dzisiaj znajduje się w magazynie. Na postawienie pomnika nie zgodziły się władze Jeleniej Góry, Rzeszowa i Kielc.  Pojawiły się również doniesienia medialne o tym, że pomnik miał stanąć w Toruniu na terenie należącym do redemptorystów. Wobec dzieła Pityńskiego wysuwano zarzut „epatowania brutalnością”.

polsatnews.com/Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Może słowo “estetyczny” nie zostało dobrane zbyt fortunnie, ale nareszcie normalne określenie tego, co wydarzyło się na Wołyniu i jego odzwierciedlenia pomnikiem. Brawo. Co do słów prezesa związku, to nie tylko są haniebne, ale haniebna jest przede wszystkim postawa polskiego (?) “dziennikarza”, który nie zapytał, co wolna Ukraina zrobiła przez ponad 30 lat, by pojednanie było możliwe. Haniebna jest też postawa polskich (?) władz, których ani jeden przedstawiciel nie przybył na uroczystości zawiązane z odsłonięciem pomnika. Jak słusznie ktoś zauważył: dzięki temu w uroczystościach brali udział wyłącznie Polacy. Celne spostrzeżenie, szczególnie ważne teraz, gdy na terenie Polski mają być organizowane wojska banderowskie.