Prezydent Katalonii gratuluje Kurdom – Trump popiera Madryt [+VIDEO]

Prezydent Katalonii Carles Puigdemont, oficjalnie pogratulował irackim Kurdom przeprowadzenia referendum niepodległościowego.

„Tego ranka zadzwoniłem do prezydenta [Regionu Kurdystanu] Masuda Barzaniego, by pogratulować mu kurdyjskiego referendum. Życzyliśmy sobie nawzajem sukcesu” – powiedział dziś na konferencji prasowej prezydent regionu Katalonii, Carles Puigdemont.

Władze regionalne z Puigdemontem na czele, szykują się właśnie do przeprowadzenia referendum niepodległościowego, które wyznaczyły na 1 października. Władze Hiszpanii uznały ich decyzję za nielegalną i starają się zapobiec jej realizacji. Postawiły już zarzuty karne wysokim urzędnikom katalońskiej administracji, przeprowadziły konfiskaty kart i urn do głosowania oraz innych materiałów potrzebnych do przeprowadzenia referendum. Ponieważ jednak wbrew wcześniejszym informacjom władze centralne nie kontrolują w pełni lokalnej katalońskiej policji – Mossos d’Esquadra, do regionu przerzucane są dodatkowe siły bezpieczeństwa.

Portal The Spain Report powołując się na wypowiedź szefa paramilitarnej Gwardii Obywatelskiej, twierdzi, że do Katalonii wysłano „setki” ich funkcjonariuszy  z innych regionów. W sieci pojawiają się nagrania przejazdów kolumn pojazdów Gwardii. Czasem są fetowani przez prohiszpańskich demonstrantów, którzy też zaczynają wychodzić na ulice miasta, do tej pory zdominowane przez zwolenników referendum niepodległościowego i secesji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tymczasem prezydent USA Donald Trump wyraził dziś poparcie dla stanowiska hiszpańskich władz centralnych. Trump przyjmował dziś premiera Hiszpanii, Mariano Rajoya w Białym Domu. W czasie konferencji prasowej był pytany o sytuację w Katalonii związaną z ewentualnym referendum w sprawie niepodległości regionu. „Myślę, że ludzie w Katalonii mówią o tym już długo” – rozpoczął Trump, by dodać – „Po prostu jestem za zjednoczoną Hiszpanią. Mówię jako prezydent Stanów Zjednoczonych”. Trump mówił jeszcze – „Hiszpania jest wielkim państwem i powinna pozostać zjednoczona.

rudaw.net/thespainreport.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz