Hiszpańska policja weszła do budynków katalońskiego rządu

Hiszpania sięgnęła po metody policyjne, by zablokować zbliżające się referendum nt. niepodległości Katalonii.

Oddziały hiszpańskiej Gwardii Cywilnej weszły do budynków kilku ministerstw katalońskiego rządu w Barcelonie i zatrzymały co najmniej 14 osób, w tym sekretarza wiceprezydenta Katalonii, doradcę w resorcie gospodarki i finansów oraz urzędników odpowiedzialnych za usługi informatyczne, bezpieczeństwo publiczne i przebieg głosowania elektronicznego. Zatrzymano także dwie osoby zajmujące się organizacją referendum na temat niepodległości Katalonii, które Madryt uznaje za nielegalne.

BBC podaje, że policja zajęła także lokalne ministerstwo spraw zagranicznych oraz pałac prezydencki. Według radia RAC1 obiektem nalotu sił bezpieczeństwa stała się także drukarnia “de Bigues i Riells”, wydająca materiały agitujące za niepodległością Katalonii. Według BBC policjanci byli zainteresowani sprzętem komputerowym i wszelkimi dokumentami dotyczącymi planowanego na 1. października referendum. Akcja policji została zarządzona przez sąd w Barcelonie, ale nie została zgłoszona lokalnemu rządowi.

Prezydent Katalonii nazwał akcję policji „skoordynowaną agresją” ze strony hiszpańskich służb. potępił przy tym „totalitarne i antydemokratyczne” stanowisko hiszpańskiego rządu. Według niego Hiszpania „przekroczyła czerwoną linię”.

Media podają, że na ulicy la Rambia zebrały się setki Katalończyków, którzy nie pozwalają na wywiezienie zatrzymanych urzędników z Departamentu Gospodarki i Finansów. „Będziemy głosować”, „głosujemy na tak”, „Nie przejdą” (no pasaran) – wykrzykują protestujący. Burmistrz Badalony, która jest częścią Barcelony, zwołała na godzinę 18. wielką manifestację.

Hiszpański premier nazwał wcześniej katalońskie referendum aktem nieposłuszeństwa wobec (hiszpańskich) instytucji, na który nie możemy pozwolić, ponieważ jest wymierzony przeciwko państwu prawa i paktowi w sprawie naszej wspólnoty, jaki my, Hiszpanie, zawarliśmy przed czterdziestu laty.

Rząd hiszpański przekazał także wszystkim burmistrzom katalońskich miast, że ich obowiązkiem jest nie dopuścić na swym terenie do żadnych działań związanych z przygotowywanym referendum niepodległościowym. Zaskarżył także decyzję o rozpisaniu referendum do hiszpańskiego Trybunału Konstytucyjnego, który uznał je za nielegalne.

CZYTAJ TAKŻE: Madryt próbuje zablokować katalońskie referendum niepodległościowe w Trybunale Konstytucyjnym

Kresy.pl / Onet / BBC

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. tagore
    tagore :

    Coraz bliżej secesji Katalonii, nieliczna Guardia Ciwil może najwyżej rozniecić większy pożar niż go stłumić. Albo używa się siły albo nie. Niezdecydowanie żle się kończy dla zwykłych ludzi ginących w wojnach domowych.

  2. Mazowszanin jeden
    Mazowszanin jeden :

    Kiedyś bardziej obstawiałem Basków jako pierwszych co dopną swojego, lecz dziś to Katalończycy rzeczywiście w szerszej masie mają chęć na samostanowienie. Na małym skrawku Francji stanowiącym departament Pireneje Wschodnie też jest sporo Katalończyków, jednak chyba mniej radykalnych. Ciekawe czy by byli chętni dołączyć się do Katalonii w razie secesji po drugiej stronie granicy.