Sąd Najwyższy Hiszpanii zablokował decyzję socjalistycznego rządu o ekshumacji szczątków generała Francisco Franco i przeniesieniu ich w inne miejsce. Decyzja zapadła kilka dni przed planowaną ekshumacją – pisze El Pais.

Werdykt Sądu Najwyższego Hiszpanii zapadł jednomyślnie we wtorek. Pięciu członków składu orzekającego przychyliło się do wniosku rodziny Franco o zawieszenie decyzji rządu, który usiłuje doprowadzić do ekshumacji szczątków dyktatora z mauzoleum Dolina Poległych praktycznie od początku swojego powołania w czerwcu 2018 roku.

W sierpniu 2018 r. hiszpański rząd przyjął dekret w sprawie ponownego pochówku Franco, a w lutym br. dał spadkobiercom generała 10 dni na wybór miejsca pochówku jego szczątków. Po tym okresie rząd ogłosił, że generał zostanie pochowany obok swojej żony na cmentarzu w dzielnicy El Pardo, a Dolina Poległych stanie się pomnikiem pojednania narodu. Jednakże rodzina Franco odwołała się do Sądu Najwyższego. Wcześniej spadkobiercy Franco chcieli, by został on pochowany w krypcie katedry Almudena w centrum Madrytu, obok swojej córki, ale rząd odmówił, powołując się na trudności w zabezpieczeniu pogrzebu. Według El Pais w rzeczywistości władze obawiały się, że w stolicy kraju powstanie miejsce kultu dyktatora.

We wniosku złożonym w Sądzie Najwyższym siedmioro wnuków caudillo poprosiło o wstrzymanie ekshumacji do czasu finalnego rozstrzygnięcia sporu. Twierdzili oni, że przeniesienie szczątków powodowałoby „nieodwracalne” szkody. „Żadna rodzina nie powinna być zmuszona do przechodzenia przez dwie ekshumacje i trzy pochówki jednego ze swoich bliskich, dopóki nie zostaną wykorzystane wszystkie możliwości prawne, za pomocą których można dochodzić swoich praw”. – napisała rodzina Franco.

Szczątki Francisco Franco spoczywają obecnie w gigantycznym mauzoleum Valle de los Caidos (Dolina Poległych). Zostało zbudowane w latach 50. około 50 km od Madrytu. Przeniesiono do niego prochy ponad 30 tys. ofiar z obu stron wojny domowej. W kryptach pochowano również szczątki przymusowych budowniczych Doliny Poległych. Obecnie wiele rodzin poległych zwolenników republiki nie chce, aby ich bliscy spoczywali obok generała Franco. Hiszpański parlament przyjął do tej pory dwie uchwały o zabraniu szczątków Franko z mauzoleum – w 2017 i w 2018 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Hiszpania: mężczyzna chciał zabić premiera z powodu planów ekshumacji gen. Franco

Kresy.pl / El Pais / Interfax

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply