Sąd Najwyższy Hiszpanii zadecydował 4 stycznia, że wicepremier w byłym rządzie Katalonii, który ogłosił jej niepodległość, pozostanie w areszcie tymczasowym.

Oriol Junqueras jest przewodniczącym separatystycznej partii Republikańska Lewica Katalonii (ERC) i jako taki był wicepremierem i ministrem gospodarki w rządzie Katalonii kierowanym przez Carlesa Puigdemonta. Rząd ten ogłosił 27 października zeszłego roku niepodległość regionu. Sam Junqueras był jednym z najbardziej zagorzałych politycznych zwolenników secesji. Po zawieszeniu przez władze centralne autonomii Katalonii, co było równoznaczne z odwołaniem jej rządu, wicepremier został aresztowany wraz z ośmioma innymi członkami swojego gabinetu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Część z nich opuściła już cele, lecz nie Junqueras. Sąd Najwyższy Hiszpanii zadecydował w czwartek o przedłużeniu aresztu tymczasowego dla byłego wicepremiera Katalonii. Sędziowie podzielili obawy prokuratora, że „istnieje prawdopodobne ryzyko”, że Junqueras będzie uchylał się od stawiennictwa przed wymiarem sprawiedliwości, mimo, że w przeciwieństwie do swojego byłego zwierzchnika w regionalnym rządzie, w ciągu kilku dni między decyzją hiszpańskiego senatu o odwołaniu katalońskiego rządu i nakazami aresztowań Junqueras nie zdecydował się na ucieczkę do Belgii, jak zrobił do Puigdemont wraz czterema swoimi ministrami.

Sąd nie ukrywał, że powodem przedłużenia aresztu jest także konsekwentne stanowisko polityczne Junquerasa. W uzasadnieniu swojej decyzji hiszpańscy sędziowie stwierdzili, że nie ma „żadnych oznak”, by kataloński polityk „miał intencję porzucenia drogi jaką podążał do tej pory”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Decyzja z 4 stycznia była już drugim orzeczeniem Sąd Najwyższego odrzucającym wniosek o zwolnienie Junquerasa z aresztu za kaucją. W areszcie pozostaje jeszcze jeden z ministrów byłego rządu Katalonii – minister spraw wewnętrznych  Joaquim Forn, a także działacze propagujących secesję organizacji społecznych Jordi Sànchez i Jordi Cuixart

Byli członkowie katalońskiego rządu są oskarżeniu o to, że przygotowując i organizując referendum niepodległościowe 1 października dopuścili się buntu, przekroczenia uprawnień oraz sprzeniewierzenia publicznych środków finansowych. Grozi im za to kara pozbawienia wolności nawet do 30 lat.

catalannews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz